Ministerstvo pôdohospodárstva už dlhšie nevie spraviť poriadny tender. Aj ten aktuálny najskôr úrad zrušil. Ministerstvo sa odvolalo a Rada ÚVO, ktorá je odvolacím orgánom, mu dala za pravdu. Prečo však úrad najskôr tender zrušil a potom došlo k obratu. A aké ponaučenie z toho vyplýva? Časť odpovedí naznačuje článok TRENDU z minulého roka.

Tri územia, tri firmy

Rozhodnutia ÚVO nie sú ešte zverejnené. TREND preto môže vychádzať len z verejne známych informácií. Na súťaži bolo už dávnejšie podozrivé zloženie jej účastníkov.

aktualizované 1. 4. 2019

ÚVO napokon svoje rozhodnutia zdôvodnil ešte minulú stredu. Pôvodné zrušenie súťaže zdôvodnil tým, že ministerstvo rozdelilo zákazku na tri rozsiahle časti. „Úrad mal za to, že ak by kontrolovaný danú zákazku rozdelil na väčší počet, napríklad na 7 menších častí, ponuku by v predmetnom verejnom obstarávaní mohlo predložiť viac subjektov," uviedla pre TREND hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Rada ÚVO, ktorá je odvolacím orgánom, podľa nej dospela k záveru, že rozdelením zákazky na tri časti ministerstvo zákon o verejnom obstarávaní neporušilo. Preto rozhodnutie ÚVO z prvého stupňa Rada zrušila.

Nesúhlasila ani s druhým dôvodom, pre ktorý ÚVO pôvodne zrušil súťaž. Týmto dôvodom bola zásadná zmena súťažných kritérií bez toho, aby ministerstvo dalo uchádzačom viac času na prípravu ponúk.

Uchádzači v tendri boli tiež traja, jeden zo západu (Bratislava, firma Tekdan, ponuka 15 miliónov eur), druhý z východu (Prešov) a tretí zo stredu (Banská Bystrica, SGS Holding, ponuka 14 miliónov eur). Každý vyhral na svojom území. Všetci traja uchádzači mali v ponuke stanoviť cenu, za akú by vykonali pozemkové úpravy. Naceniť mali aj jednotlivé katastrálne celky.

Na východnom Slovensku nebola reálna súťaž vôbec. Ponuku 16 miliónov eur tu predložila len prešovská firma Progres CAD Engineering. Do súťaží o stredné a západné Slovensko sa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa