Miliónové pokuty od roku 2013 už schytalo päť zo siedmich obchodných reťazcov. Absolútnym rekordérom je Billa, ktorá ich má na konte dvanásť. Práve rakúsky reťazec nemeckej matky sa stal zároveň prvým, ktorý má platiť pokutu podľa nového zákona. Podľa neho musia obchodníci zaplatiť do pätnástich dní, odvolanie totiž po novom nemá odkladný účinok na zaplatenie pokuty. Predtým bolo možné, aby sa obchodníci proti uloženej sankcii najskôr odvolali a zaplatili ju až v prípade, že bolo rozhodnuté o ich právoplatnosti.

Aj keď ministerstvo tvrdí, že šesťciferné sankcie využíva len v prípade, keď reťazec opakovane ohrozí zdravie spotrebiteľa a vady neodstráni, aj čiastkové pokuty sa niekedy pohybujú v státisícových hodnotách. Pre porovnanie, v susednom Česku dostávajú reťazce za porušenie hygienických nariadení pokuty v maximálne výške 35-tisíc eur, v Nemecku sa rozpätie pohybuje od desať do dvesto eur.

Načo je to dobré, pýtajú sa obchodníci. Ministerka opakovane tvrdí, že by chcela v regáloch vidieť viac slovenských potravín, represia zo strany štátu však nepomáha. Vysoké pokuty paradoxne 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa