Kontroly sa týkali prideľovania vidieckych eurofondov z čias končiacej jednofarebnej vlády strany SMER-SD, keď rezort pôdohospodárstva viedol súčasný šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek.

Bruselom vynútená inventúra

Terajšia šéfka ministerstva Gabriela Matečná bola k veľkým kontrolám čerpania eurofondov prinútená aj pre výhrady Európskej únie aj domáceho Najvyššieho kontrolne úradu. L. Jahnátek totiž pred svojím odchodom z rezortu prideľoval fondy mimoriadne rýchlo, čím vzniklo podozrenie, či boli rozdelené transparentne a efektívne. G. Matečnej totiž po jej príchode na ministerstvo už veľa investičných podpôr z eurofondov na jej koncepčnejšie plány v rezorte ani nezostalo.

Symbolom divokého delenia eurofondov za Ľ. Jahnátka boli napríklad miliónové podpory pre nitriansky Hotel Zlatý Kľúčik pod kontrolou ľudí blízkych rodine Bödörovcov. Tú viaceré personálne prepojenia či susedské vzťahy spájajú tak so samotným ex-ministrom, ako aj stranou SMER-SD.

Mnohé projekty na ekologizáciu i rozšírenie domácich agrárnych výrob sa k fondom nedostali, no na hotel v blízkosti krajského mesta Ľ. Jahnátek peniaze posunul. Práve zmluva na dotácie pre Hotel Zlatý Kľúčik bola jednou z tých, od ktorej žiadatelia tento rok radšej odstúpili aj sami.

Zažehnané sankcie

Hovorca ministerstva Vladimír Machalík informuje o tom, že práve vďaka rozsiahlym kontrolám a opatreniam na boj proti korupcii

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa