„Šesť tlačoviek počas mojej neúčasti stihla opozícia zvolať ohľadom agrorezortu. Beriem to ako neférový politický boj. Snaha opozície o moje odvolanie bola enormná. Nie som marketingový ťah, ako to tvrdí opozícia, mám za sebou tridsať rokov aktívneho pôsobenia v oblasti pôdohospodárstva,“ povedala v reakcii na opozičné obvinenia Gabriela Matečná v pondelok.

Opozičné strany sa podľa nej na jednej strane zastávajú malých farmárov a ukazujú sa, ako im chcú pomôcť, ale na druhej strane v ich prospech v parlamente hlasmi nepodporili pred pár mesiacmi zákon o nájme poľnohospodárskej pôdy.

Neviem, kto je Beljajev

Opoziční poslanci minulý týždeň začali so zbieraním podpisov na odvolanie ministerky pôdohospodárstva po tom, ako zverejnili podozrivé zmluvy na prerozdelenie ďalších finančných prostriedkov z výzvy ministerstva pôdohospodárstva.

„Výzva z roku 2015 bola v objeme 100 miliónov eur. Pri mojom nástupe nebolo z tejto výzvy voľné už ani euro. Po kontrole sme vrátili do výzvy šesť miliónov eur. Peniaze zatiaľ uvoľnené neboli,“ vyhlásila Gabriela Matečná.

Ministerka v súvislosti so zmluvou na vybudovanie rybníka pre podnikateľa Alexeja Beljajeva uviedla, že rovnako zatiaľ peniaze uvoľnené neboli a podnikateľa nepozná.

„Neviem, kto je Beljajev, nikdy som sa s ním nestretla. Na tento projekt nebolo vyplatené zatiaľ ani jedno euro. Ak projekt nenaplní podstatu, peniaze mu nebudú uvoľnené. Dala som podnet generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platovnej agentúry (PPA), aby ešte raz prehodnotil všetky zmluvy z tejto výzvy,“ pokračovala G. Matečná.

Nepriama kritika na Čižnára

Ministerka pôdohospodárstva v pondelok reagovala aj na výroky generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o tom, že systém, ktorý je na PPA, je „chorý“, pričom štát sa má podieľať na likvidácii drobných poľnohospodárov, ako aj a o jej údajnom úteku zo stretnutia s farmármi v Košiciach.

„Ak má Jaromír Čižnár dôvody na vyjadrenia, aké mal, mohol sa o nich s nami najskôr osobne porozprávať. Vyjadrenia generálneho prokurátora ohľadom agrorezortu budem riešiť na osobnom stretnutí. Podľa vyjadrení pána Čižnára o úteku musím konštatovať, že pravdepodobne nebol úplne informovaný o tom, ako prebiehalo stretnutie v Košiciach,“ dodala G. Matečná.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva si za svoju osobnú úlohu v budúcom týždni dala práve osobné stretnutie s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, na ktorom by chcela prediskutovať nálezy prokuratúry a farmárom prisľúbila odpovedať na ich výzvu uvedenú v Košickej deklarácii.