„Musím povedať, že ako podpredsedníčka vlády, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako členka Slovenskej národnej strany si nemyslím, že na zasadnutie vlády by mali chodiť takíto ľudia. Je, samozrejme, legitímne právo pána premiéra zavolať na rokovanie vlády kohokoľvek, ale z môjho pohľadu sú prizvaní ľudia, ktorí sú prepojení na kriminálne prostredie,“ povedala G. Matečná.

Premiér a vláda by podľa nej nemali legitimizovať ľudí, ktorí zneužívajú malých farmárov na svoje osobné ciele alebo na zakrývanie niektorých vlastných osobných káuz.

„Takisto by sme nemali legitimizovať ľudí, ktorí sa tvária apoliticky a skoro každý jeden z organizátorov protestov je členom opozičnej strany,“ informovala. Protest podľa G. Matečnej organizujú ľudia, ktorí sa tvária, že sú farmári, mnohí z nich však farmármi nie sú, pretože nemajú ani meter štvorcový pôdy.

„Na druhej strane, sú tam farmári, ktorí majú tisícky hektárov pôdy a získali z eurofondov viac ako šesť miliónov eur. Tvrdia, že nevládzu živiť svoje firmy, pričom traktory, s ktorými chodia na protesty, majú hodnotu vyššiu ako 150- až 200-tisíc eur. Náklady na cestu z Košíc do Bratislavy predstavujú pritom okolo šesťtisíc eur,“ poznamenala.

K ich požiadavkám možno podľa nej povedať, že „kopú do otvorených dverí“, pretože Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR požadované témy rieši už veľmi dávno.

„K urýchleniu usporiadania pozemkov (pozemkové úpravy) sme mali nedávno tlačovú konferenciu, na ktorej sme sa zaviazali, že do dvoch mesiacov takýto dokument vyrobíme. Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 rieši MPRV na úrovniach so všetkými samosprávnymi inštitúciami a so všetkými farmármi, ktorí chcú rokovať za okrúhlym stolom,“ podčiarkla.

Protest vníma G. Matečná podľa svojich slov „ako politickú iniciatívu opozície“. „Mnohí jeho organizátori sú členmi a neúspešnými kandidátmi do volieb samospráv, vyšších územných celkov za stranu SaS, OĽaNO, KDH, Progresívne Slovensko. Vo viacerých kauzách pokračuje vyšetrovanie, preto je nepatričné, aby sme robili nejaké závery,“ dodala s tým, že sa vyjadrí ešte po skončení rokovania vládneho kabinetu.

Možné trestné oznámenie

Aktualizované 14:30: Predstavitelia nespokojných farmárov, ktorí prišli na poľnohospodárskych strojoch do Bratislavy, zvažujú podanie trestného oznámenia na G. Matečnú (SNS). Uviedol to v stredu Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov po rokovaní vlády, na ktoré bola premiérom pozvaná niekoľkočlenná delegácia protestujúcich farmárov.

Delegácia farmárov podľa P. Magdoška odchádza zo stretnutia s členmi vlády sklamaná. „Bohužiaľ, odchádzame zo stretnutia s tým, že sme sa na ňom dozvedeli, že všetko funguje tak, ako má. Počuli sme len konštatovania, že ministerstvo pôdohospodárstva pracuje a má dlhodobejšie ciele. My však máme jednoznačný názor, že (v stredu) nepadlo nič konštruktívne, čo by posunulo slovenské poľnohospodárstvo dopredu,“ povedal P. Magdoško.

Jediným opatrením „k veci“ bol podľa P. Magdoška návrh ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), že bude zriadená policajná envirokobra v počte sto vyšetrovateľov pôsobiaca v každom krajskom meste.

„Dohodli sme sa na mesačných návštevách. Toto hodnotím ako jediné plus z dnešného stretnutia,“ oznámil P. Magdoško. Za pozitívne opatrenie považuje aj projekt prisľúbených pozemkových úprav.

Farmári zhromaždení na proteste na brehu Dunaja v Bratislave sa podľa jeho slov idú poradiť, aký ďalší postup zaujmú.