Americká internetová spoločnosť Meta Platforms prepustí viac ako 11-tisíc ľudí, čo je zhruba 13 percent jej pracovnej sily. Firma to uviedla v povinnom oznámení pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC). V tomto roku ide o jedno z najmasovejších prepúšťaní v technologickom sektore.

Príjmy boli nižšie, ako čakali

Meta, ktorá je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram či komunikačnej služby WhatsApp bojuje s rastúcimi nákladmi a slabším záujmom inzerentov.

„Nielenže sa on-line obchodovanie vrátilo k skorším trendom, ale makroekonomický pokles, zvýšená konkurencia a strata reklamných signálov spôsobili, že máme oveľa nižšie príjmy, ako som očakával," uviedol v správe zamestnancom generálny riaditeľ Mark Zuckerberg.

„Zmýlil som sa a beriem za to zodpovednosť," dodal.

Zamestnancom zaplatia odstupné

Takto masové prepúšťanie je prvé v 18-ročnej histórii firmy. Iné technologické spoločnosti ako Microsoft alebo Twitter už tento rok prepustili tisíce zamestnancov. Technológiám a ich akciám sa darilo v čase koronavírusovej pandémie.

V tomto roku sa ich však veľmi nepriaznivo dotýka vysoká inflácia a rýchlo rastúce úrokové sadzby.

Zuckerberg zdôraznil, že sa firma musí stať kapitálovo efektívnejšou a uviedol, že spoločnosť presunie zdroje do „oblastí rastu s vysokou prioritou", ako je jeho vyhľadávač AI, reklama a obchodné platformy, ale aj jeho projekt metaverse, teda virtuálneho vesmíru.

Meta uviedla, že prepusteným zamestnancom zaplatí odstupné vo forme 16 týždňov základnej mzdy plus dva ďalšie týždne za každý rok služby u firmy a preplatí zvyšné platené voľno. Zamestnancom budú uhradené náklady na zdravotnú starostlivosť počas ďalších šiestich mesiacov.

Akcie Mety tento rok stratili viac ako dve tretiny svojej hodnoty. Po oznámenom prepúšťaní pred začiatkom dnešného obchodovania pridávali zhruba tri percentá.

Ďalšie dôležité správy

Microsoft dostal pokutu 561 miliónov eur.
Neprehliadnite

Akcionári Microsoftu, Alphabet aj Meta sú sklamaní