Nová štúdia s názvom Digitalizácia a budúcnosť práce z dielne Institute of Labor Economics od trojice ekonómov Melanie Arntzovej, Terryho Gregoryho a Ulricha Zierahna sa zaoberá možnými dopadmi na trh práce.

Konštatujú v nej, že ľudia sa nemusia báť o prácu. Tej bude zrejme stále dosť. Otázna však bude jej povaha, pretože digitalizácia môže spôsobiť, že na trhu ostanú iba dvojaké pozície: tie vysokokvalifikované a tie menej kvalifikované, pričom pozícií pre strednú triedu bude pomenej. Toto sa nazýva odborne polarizácia na trhu práce. A to je problém, na ktorý sa treba pripraviť.

Koľko miest je v ohrození

Pozrime sa však najprv na scenáre predpovedajúce zánik pracovných pozícií. Štúdie o tom, koľko miest je ohrozených automatizáciou, sa líšia. V Spojených štátoch napríklad jedna štúdia predpovedá zánik až polovice pracovných miest v najbližších dvoch dekádach. Iná štúdia zase hovorí o deviatich percentách zamestnaní, ktoré sú v ohrození.

Masová nezamestnanosť? Roboty vám prácu nezoberú, ale spôsobia niečo iné

Podiel ohrozených pracovných miest automatizáciou a robotizáciou Zdroj: IZA

Iní autori zase hovoria, že v Európe je 54 percent miest vysoko ohrozených s tým, že presné číslo sa líši v závislosti od krajiny. Napríklad vo Švédsku je ohrozených 47 percent miest, ale v Rumunsku až 62 percent. Ďalší autori zase vypočítali, že v Nemecku je vysoko ohrozených zhruba 15 percent pracovných miest.

Slovensko je nástupom robotizácie najohrozenejšou krajinou v rámci krajín OECD.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa