Bol definitívny odchod Veľkej Británie z Európskej únie predzvesťou aj pre odchod britských firiem zo Slovenska? Napriek očakávaniam sa niečo také nepotvrdilo. Podľa zistení spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company počet firiem s britským vlastníkom na Slovensku kontinuálne rastie už od roku 2015.

Vtedy bolo u nás bolo zaregistrovaných 988 britských podnikov. Za päť rokov ich pribudlo takmer 600. Ani v poslednom roku, 2020, kedy sa odohrávali tvrdé rokovania hlavných predstaviteľov Únie a Spojeného kráľovstva o podobe pobrexitovej dohody, nedošlo k ich masívnemu odchodu. Naopak, svoj biznis k nám presťahovalo ďalších 31 firiem.

Majetok klesá

Aktuálne na Slovensku podniká 1 563 firiem pôvodom zo Spojeného kráľovstva. „Ich počet teda rastie, no prírastky sú len veľmi mierne. Paradoxom tiež je, že napriek vyššiemu počtu firiem došlo k medziročnému úbytku ich majetku,“ hodnotí Petra Štěpánová, analytička Bisnode.

Poznamenala tiež, že Briti u nás vlastnia firmy, ktorých celkové základné imanie dosiahlo v roku 2020 hodnotu 1,08 miliardy eur, pričom rok predtým, keď bola výška imania firiem historicky najvyššia, to bolo o 5 miliónov eur viac.

Počet a investície spoločností z Veľkej Británie na Slovensku
  • Obdobie                2020      2019        2018      2017    2016
  • Počet firiem         1 563      1 532      1 303      1 219     1 095
  • Podiel (mil. eur) 1 080      1 085         794         351         375

U susedov je to naopak

Zaujímavosťou je, že v susednej Českej republike je situácia úplne odlišná. Tam počet britských firiem klesá, no majetok rastie. „Aktuálne vidíme, že v Čechách je registrovaných najmenej spoločností z Veľkej Británie za posledné štyri roky – približne štyri a pol tisíca,“ uviedla P. Štěpánová.

Medziročne ich počet klesá. No objem britského kapitálu upísaného v základnom imaní bol v roku 2020 na maxime. Podľa prepočtov Bisnode Briti u našich susedov vlastnia podiely vo firmách vo výške 1,9 miliardy eur.

Marks & Spencer sa rozhodol

Tak napríklad britský reťazec Marks & Spencer v týchto dňoch ohlásil, že od 15. januára 2021 uzavrie svoje predajne potravín v Českej republike. Celkovo päť pražských pobočiek nebude predávať až do uvoľnenia protiepidemických opatrení. Fungovať má len e-shop. Nielen pre koronakrízu, ale aj kvôli brexitu a s ním súvisiacim problémom s meškaním dodávok potravín z Veľkej Británie padlo toto rozhodnutie.

JB 35 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) víta britského premiéra Borisa Johnsona počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020. Britský premiér Boris Johnson v stredu letecky pricestoval do Bruselu, kde ho na pracovnej večeri čakajú rozhovory s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby sa pokúsili zachrániť rokovania o pobrexitovej obchodnej dohode. Večera môže nádeje na dohodu aj
Neprehliadnite

Spojené kráľovstvo našlo spoločnú reč s EÚ. Vzájomný obchod sa aj tak skomplikuje

Tržby klesli

Spoločnosť Marks & Spencer pred časom potvrdila, že pre koronavírus klesli jej tržby v treťom štvrťroku o 8,4 percenta na 2,77 miliardy libier. Firma vtedy tiež varovala, že dohoda o brexite bude mať výrazný dopad na predaj v jej obchodoch v EÚ, pretože ďalšie „papierovačky“ spôsobia oneskorenie dodávok. Za zraniteľné pritom podnik označil svoje obchody v Írsku, Českej republike a vo Francúzsku. Firma rušila aj stovky pracovných miest.

Naproti tomu zo Slovenska sa spoločnosť rozhodla definitívne odísť už v roku 2016. Dôvodom boli opakované straty a obmedzené možnosti rastu. Britská spoločnosť vtedy ohlásila zatvorenie všetkých siedmich obchodov, ktoré mala na Slovensku. Odišla aj z ďalších deviatich krajín – celkovo zavreli 53 predajní.