Ministerstvo školstva zverejnilo nový zoznam odborov stredných škôl, ktoré nie sú pre trh práce potrebné. Podobne ako vlani sú na zozname absolventi štyroch odborov a ich prebytok v ekonomike identifikoval rezort školstva v štyroch samosprávnych krajoch.

V žilinskej a trenčianskej župe majú príliš veľa masérov, v trnavskom kraji sú navyše absolventi služieb v cestovnom ruchu a v banskobystrickom kraji už podľa prognóz nepotrebujú viac kozmetičiek a vizážistiek.

Pre stredné školy je to signál, aby tieto odbory utlmovali a neprijímali na ne veľa študentov. Za každého študenta v týchto odboroch strhne ministerstvo školstva strednej škole desatinu z financií, ktoré by inak dostala.

Maséri, kozmetičky či vizážistky. Ministerstvo ukázalo nadbytočné profesie

Masér Zdroj: TASR

„Nie je to až taká veľká suma, ale keď máte na škole viacero odborov, ktoré sú krátené, tak to výrazne cítite,“ hovorí Miroslav Jausch, riaditeľ Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici. Škola už viac ako tri roky dostáva nižšie sumy na žiakov v štyroch odboroch, napríklad životné prostredie, dizajn či konzervátorstvo a reštaurátorstvo.

Riaditeľ školy tvrdí, že po zaradení týchto odborov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa