Redakcii sa v minulosti vyhrážali násilím islamskí radikáli. Podľa očitých svedkov atentátnici pri útoku vykrikovali Alláhu akbar (Boh je veľký). Polícia teraz podľa úradov pátra po troch údajne dobre vyzbrojených teroristoch, ktorí vraj pri úteku ulicami metropoly autom zrazili a zranili jednu osobu.

„Pomstili sme proroka,“ kričali podľa očitých svedkov páchatelia pri úteku z redakcie. Redakciu už v minulosti kritizovali moslimovia, podľa ktorých časopis niektorými svojimi karikatúrami urážal islamskú vieru.

Útok okrem iného odsúdila Francúzska rada moslimského vyznania (CFCM) zastupujúca moslimskú obec vo Francúzsku, ktorá má 3,5 až päť miliónov členov. „Ide o barbarský, veľmi závažný čin, ktorý je aj útokom proti demokracii a slobode tlače,“ uviedla vo vyhlásení rada.

Medzi obeťami je štyridsaťsedemročný známy francúzsky karikaturista a šéfredaktor satirického týždenníka Stéphane Charbonnier, prezývaný Charb.

Masaker vo francúzskom týždenníku má tucet obetí, útočníci kričali Alláhu akbar

Smútiaci ľudia pred budovou redakcie týždenníka Charlie Hebdo, kde došlo k streľbe Zdroj: SITA / AP

Útok, ku ktorému došlo krátko pred 11:30 SEČ, prezident François Hollande označil za barbarský teroristický čin a vyzval k národnej jednote. Útok, ktorý sa odohral vo východnej časti francúzskeho hlavného mesta neďaleko námestia Bastily odsúdili Washington, Londýn, Berlín, Moskva aj ďalšie metropoly.

Medzi obeťami sú dvaja policajti, medzi zranenými sú policajti traja. Obeťami útoku sa stali predovšetkým novinári, avšak medzi mŕtvymi sú aj dvaja policajti. Útočníci utiekli v dvoch autách, povedal predstaviteľ polície Luc Poignard. Počet teroristov bol najprv nejasný, úrady popoludní oznámili, že ide o troch ozbrojencov.

Podľa zdrojov agentúry AFP boli útočníci vyzbrojení okrem iného útočnými puškami Kalašnikov a granátometom. Muži v čiernych kapucniach vstúpili pred poludním do budovy redakcie, odkiaľ sa po niekoľkých minútach ozvala streľba, uviedol jeden očitý svedok. Počas desiatich minút vraj zaznelo 30 výstrelov.

„Je to masaker,“ povedal L. Poignard novinárom na margo najkrvavejšieho teroristického útoku vo Francúzsku za niekoľko posledných desaťročí. Záchranári podľa AFP našli na mieste streľby kaluže krvi, obete boli zasiahnuté z blízkosti.

Pri odchode z miesta činu útočníci postrelili jedného policajta. Potom prepadli jedného šoféra v oblasti Pantin na severovýchodnom okraji metropoly, voz mu vzali a autom zrazili chodca. Podľa očitého svedka bolo v unikajúcich autách dokonca najmenej päť ľudí.

Miesto streľby navštívil F. Hollande, ktorý zároveň zvolal na popoludnie mimoriadnu schôdzu hlavných predstaviteľov vlády. Úrady vyhlásili pre celú parížsku oblasť najvyšší protiteroristický pohotovostný stupeň. Do podobnej pohotovosti sa vo Francúzsku zapája okrem polície aj armáda.

Masaker vo francúzskom týždenníku má tucet obetí, útočníci kričali Alláhu akbar

Vojaci pred Eiffelovou vežou po tom, čo bol pre celú parížsku oblasť vyhlásený najvyšší protiteroristický pohotovostný s Zdroj: SITA / AP

Žarty o islame na titulke i na Twitteri

01-1177-Houellebecq.indd
01-1177-Houellebecq.indd

Týždenník Charlie Hebdo v stredu vyšiel s obálkou, kde je karikatúra spisovateľa Michela Houellebecqa súvisiaca s jeho čerstvo vydanou knihou Soumission (Podrobenie) o budúcnosti v islamizovanom Francúzsku. Kresba ukazuje románopisca s nápisom „Predpovede kúzelníka Houellebecqa“, kde fiktívne autor žartuje, že tento rok príde o všetky zuby a v roku 2022 bude oslavovať ramadán.

Päťdesiatšesťročný M. Houellebecq vydal svoj nový román v stredu, polemiku a vášne však vyvolal už pred svojím uvedením do predaja. Píše sa v ňom o tom, ako sa v neďalekej budúcnosti moci vo Francúzsku ujíma moslimský prezident, ktorý v krajine zavádza polygamiu či povinné nosenie šatiek pre ženy. Politickým výsledkom islamskej vlády je však znižovanie nezamestnanosti aj zločinnosti a obyvatelia Francúzska sa celkom dobre vyrovnávajú s novými poriadkami.

Román vyšiel v čase, keď v krajine v posledných rokoch islamský terorizmus a príliv moslimských prisťahovalcov na pozadí rekordnej nezamestnanosti živí obavy z islamizácie spoločnosti. Sám autor prilial olej do ohňa tvrdením, že vývoj popisovaný v jeho knihe je podľa neho vo Francúzsku pravdepodobný. Kritici románu vinia autora z toho, že podnecuje v krajine islamofóbiu a strach.

Posledným príspevkom francúzskeho týždenníka na sociálnej sieti Twitter bol obrázok šéfa radikálneho Islamského štátu abú Bakra Bagdadího s fiktívnym prianím k novému roku a „hlavne zdravie“.

Masaker vo francúzskom týždenníku má tucet obetí, útočníci kričali Alláhu akbar

Posledným príspevkom týždenníka Charlie Hebdo na Twitteri bol obrázok šéfa Islamského štátu