Podľa štvrtkového verdiktu ESĽP došlo pri riešení rukojemníckej drámy v Beslane z ruskej strany k „vážnym zlyhaniam“. Použitie zbraní ako delá, granátomety a plameňomety ruskými bezpečnostnými zložkami bolo podľa ESĽP neprimerané a prispelo k obetiam medzi rukojemníkmi. Na základe tohto verdiktu, zverejneného na webovej stránke ESĽP, musí Rusko poškodeným zaplatiť finančnú náhradu v celkovej výške približne tri milióny eur.

„Súd rozhodol, že Rusko musí vyplatiť žalobcom spolu 2 955 000 eur, pokiaľ ide o náhradu nemajetkovej ujmy, a zástupcom žalobcov spolu 88-tisíc eur, pokiaľ ide o náklady,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení tohto orgánu Rady Európy, z ktorého cituje ruská agentúra TASS.

Zoznam žalobcov v prípade masakry v Beslane obsahuje 409 mien príbuzných obetí rukojemníckej či samotných rukojemníkov, ktorí vyviazli so zraneniami.

Európsky súd konštatoval, že ruské úrady o zámeroch teroristov zaútočiť na vzdelávacie zariadenie v tomto regióne vedeli. Nepodnikli však žiadne náležité opatrenia, aby zastavili týchto teroristov alebo ochránili školu. Úrady dokonca nevydali ani varovanie.

ESĽP okrem iného dospel k záveru, že v plánovaní a riadení bezpečnostnej operácie boli „závažné nedostatky“, čo viedlo ku chybám v rozhodovaní a koordinácii celého zásahu. EĽSP ďalej vyčítal Moskve spôsob, akým viedla vyšetrovanie celej tragédie.

V závere trojdňového teroristického útoku na školu v Beslane, ktorý sa začal 1. septembra 2004, zahynulo viac než 330 ľudí spolu s vyše 180 školákmi. Stovky ďalších utrpeli zranenia.

Do školy vošlo ozbrojené komando islamských extrémistov zo Severného Kaukazu a zajalo okolo 1 100 rukojemníkov. Dráma sa skončila zásahom ruskej armády, ktorý sprevádzalo niekoľko výbuchov a dlhotrvajúca streľba.

Preživší a pozostalí obetí z Beslanu sa vzápätí obrátili na ESĽP zo žalobami. Tvrdia, že zásah ruských bezpečnostných zložiek bol neprimeraný a v jeho dôsledku prišlo o život mnoho dospelých a detí. Rovnako chybne tiež podľa nich Rusi viedli vyjednávanie s teroristami.