Zistenia podľa agentúry AP vyvoláva nadšenie expertov. „Ak sú výskumné závery správne, je to prvýkrát, kedy sme našli dôkaz o prítomnosti veľkého vodného rezervoáru na Marse,“ komentoval objav Cassie Stuurman, geofyzik Texaskej univerzity. Scott Hubbard. V roku 2000 riadil prvý výskumný program NASA na Marse.

Štúdia presne neuvádza hĺbku vodnej vrstvy. Talianski vedci tak nemôžu určiť, či ide o podzemnú nádrž alebo jednoducho o vrstvu kalu. Rezervoár vody je široký asi dvadsať kilometrov a leží pod jeden a pol kilometrovou vrstvou ľadu v blízkosti južného pólu. Podľa šéfa vedeckého tímu Roberta Oroseie z bolonského Národného astrofyzikálneho ústavu „nie je iné vysvetlenie,“ než že ide o vodu.

Prvá reálna nádej

Mars je veľmi chladná planéta, ale voda sa tam možno drží v tekutom stave vďaka rozpustenej soli. Podľa vedcov také prostredie nie je príliš priaznivé životu v tej podobe, aká je známa na Zemi. Existujú ale mikróby, ktoré sú schopné sa na slané prostredie adaptovať. „Myslím, že je to prvý kandidát na miesto, kde je život schopný vydržať,“ komentoval nález jazera Orosei.

Planetárna sonda Mars Express už v januári 2004 potvrdila prítomnosť vody na povrchu Marsu. Na južnom póle identifikovala výpary molekúl vody z ľadu, a získala tak vôbec prvé priame doklady o jeho existencii na červenej planéte.