Všetky ženy, deti a starší civilisti boli evakuovaní z obliehaných oceliarní Azovstaľ v zničenom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, kde ukrajinské sily vzdorujú ruským vojenským jednotkám.

Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinskej vlády.

Splnený príkaz Zelenského

„Prezidentov príkaz je splnený - z Azovstaľu boli evakuované všetky ženy, deti a staršie osoby. Táto časť humanitárnej misie v Mariupole sa skončila,“ oznámila na sociálnej sieti ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Oceliarne Azovstaľ sú poslednou baštou odporu v Mariupole a ich osud nadobudol symbolický význam v širšom zápase Ukrajincov s okupačným ruskými vojskami.

Vereščuková v piatok vyhlásila, že z tejto rozľahlej továrne bolo evakuovaných 50 ľudí. Ruské ministerstvo obrany spresnilo, že sa medzi nimi nachádzalo 11 detí, ktoré boli odvezené v rámci misie koordinovanej s OSN a Červeným krížom.

Stále dvesto civilistov

Podľa najnovších odhadov je v tuneloch a bunkroch pod oceliarňami stále uväznených približne 200 civilistov spolu so skupinou ukrajinských vojakov odmietajúcich sa vzdať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa AFP v piatok uviedol, že sa pripravujú „diplomatické možnosti“ na záchranu ukrajinských vojakov z mariupolských oceliarní, zatiaľ čo evakuácia civilistov pokračuje.

Ďalšie dôležité správy

Záber z videa zverejneného ministerstvom obrany Ukrajiny, ktorý zachytáva zničenie ruskej vojnovej lode pri Haďom ostrove.
Neprehliadnite

Bude tradičná prehliadka na dne mora? Ukrajina tvrdí, že zničila ďalšiu ruskú vojenskú loď