Okresný súd Bratislava II. vytýčil na 31. januára 2023 hlavné pojednávanie s mediálne známym podnikateľom Marianom Kočnerom.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, spolu s ním čelia obžalobe pre trestný čin skrátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu aj Jana Šlachtová, Viliam Gross a Peter Zemko. Tieto osoby spolu figurujú v kauze známej ako Five Star Residence.

Polícia ešte v roku 2018 informovala, že kauza sa týka predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH.

„Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol Peter Zemko. Kupujúci v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva Marian Kočner," informovala polícia v súvislosti so vznesením obvinenia. K podobnému predaju za euro došlo podľa vyšetrovateľa aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov.

„Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúci bol ďalší z obvinených Viliam Gross," vysvetlila polícia. „Štvorlístok" podľa orgánov činných v trestnom konaní uzavrela Jana Šlachtová, ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na spomínané nehnuteľnosti. Záložné právo bolo podľa polície dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote viac ako 36 miliónov eur.

Peter Zemko mal podľa orgánov činných v trestnom konaní na základe skladových kariet vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17-miliónov eur.

„Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, mal teda skrátiť daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov," dodala polícia s tým, že za zločin skrátenia dane a poistného hrozí v prípade dokázania viny trest sedem až 12 rokov väzenia.

Marian Kočner si momentálne odpykáva trest 19 rokov väzenia za falšovanie miliónových televíznych zmeniek. Súdený je opätovne aj v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. V treťom prípade takzvaných motákov z väzby bol právoplatne oslobodený.

Ďalšie dôležité správy

Tomáš Sz.
Neprehliadnite

Tomáš Szabó je vinný z prípravy vrážd prokurátorov, trest mu však nezvýšili