Premiér Igor Matovič prišiel s novým návrhom, ktorý sa týka organizovania svadieb. Na svadbách bude môcť byť najviac sto ľudí, ale zavedú sa prísnejšie kontroly. Dodržiavanie opatrení budú kontrolovať regionálni hygienici, píšu Bratislavské noviny

„Na svadbách bude môcť byť najviac sto ľudí, ale zavedú sa prísnejšie kontroly" oznámil minulý týždeň premiér Igor Matovič po rokovaní vlády. Majiteľ miesta, kde sa bude svadba konať, musí 48 hodín dopredu oznámiť jej konanie regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Hygienici tiež zverejnia manuál bezpečnej svadby.

Účastníci svadby musia mať rúška, ale pri konzumácii - počas pitia a jedenia nebudú vyžadované rúška, ani pri svadobných fotografiách. 

Chorvatsko
Neprehliadnite

Slováci ostali doma, cestovné kancelárie majú hlavu v smútku

Na svadby budú chodiť kontroly z hygieny aj s políciou. Pokutu v prípade porušenia pravidiel dostane podnik, kde sa svadba organizuje. V červených regiónoch budú pokuty dvakrát vyššie ako v zelených. Hygienici môžu udeliť najviac 20-tisícovú pokutu.

„Treba čakať kontrolu v priebehu svadobnej hostiny a v prípade, že budú porušené opatrenia, bude uvalená sankcia," informoval premiér.

Manažér iného trnavského hotela Peter Cák upozorňuje na absurditu tohto nariadenia. „To akoby bola pokutovaná autobusová spoločnosť, že odvezie pasažiera bez rúška. Teda pasažier mohol nastúpiť s rúškom, ale keď si hod dá dolu, môže dopravca dostať vysokú pokutu, skrátka je to absurdita,“ poukázal Cák pre Plusku.

Prenos zodpovednosti za svadobčanov na majiteľa prevádzky je právne možný. „Právny poriadok pozná takéto prípady prenosu zodpovednosti, napr. tzv. objektívna zodpovednosť držiteľa motorového vozidla,“ vysvetľuje Martin Kluch, zakladajúci partner advokátskej kancelárie HKV. Problém je podľa neho inde.

„Ako problematické vidíme to, že sa takto striktne riešia iba svadby. A čo iné udalosti ako kary, krstiny a pod. alebo iné spoločenské udalosti – tie sa môžu vykonávať bez svadbového režimu? Celé to vyzerá veľmi diskriminačne,“ dodal odborník.

Celé video

Čo sa dozviete z rozhovoru
  • Aké bolo leto pre cestovný ruch (00:10)
  • Prečo je slovenský cestovný ruch drahý (09:30)
  • Prečo sú platy v cestovnom ruchu také nízke? (16:30)
  • Čo pomôže cestovnému ruchu (21:50)
TREND.sk · Ak prejdú pokuty prevádzkam, žiadna svadba sa organizovať nebude
Turistická sezóna počas pandémie koronavírusu Covid - 19 vo Vysokých Tatrách na Slovensku.
Neprehliadnite

Prečo navýšenie minimálnej mzdy zabije cestovný ruch