Aktualizované v celom rozsahu o 15:00 

M. Marček požiadal o konanie v neprítomnosti. V súvislosti s obžalovaným sa už nevykonávali dôkazy okrem tých, ktoré súviseli s určením trestu a náhrady škody. Takýmto dôkazom bol psychologický a psychiatrický posudok. Ten je podmienkou pri tom, keď súd zvažuje doživotný trest odňatia slobody.

Znalci sa vyjadrovali k možnosti resocializácie obžalovaného. M. Marček sa už počas vyšetrovania priznal, že zastrelil J. Kuciaka a M. Kušnírovú. Podľa vlastných slov tak urobil spolu s Tomášom Szabóom, ktorý vinu naďalej popiera, a na objednávku Zoltána Andruskóa. Ten bol za vraždu novinára už právoplatne odsúdený na 15-ročný trest.

Okrem toho sa M. Marček priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára. Toho mal zavraždiť s úmyslom lúpeže. Z objednávky vraždy novinára sú obžalovaní Alena Zsuzsová a Marian Kočner. M. Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Zištná motivácia

M. Marček nie je duševne chorý a jeho resocializácia je nepravdepodobná. Obvinený nie je závislý od alkoholu alebo drog a v čase vykonania vraždy vedel, čo robí. Vo svojom znaleckom posudku z odboru psychiatrie to konštatovala súdna znalkyňa Ľubomíra Izáková.

„Miroslav M. vzhľadom na svoj duševný stav mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť a vedel a vie svoje konanie ovládať,“ uvádza sa v závere znaleckého posudku. Jeho resocializácia nie je podľa znaleckého posudku pravdepodobná.

Motivácia obžalovaného na vraždu bola podľa posudku s najvyššou pravdepodobnosťou zištná. Výsluch znalkyne Ľ. Izákovej bol veľmi krátky vzhľadom na to, že k jej posudku nemali otázky žiadne z procesných strán ani súd.

Znalecký posudok z odborov psychiatrie a psychológie je podľa právnej praxe nevyhnutnosťou pri zvažovaní doživotného trestu odňatia slobody. Ten M. Marčekovi za vraždu hrozí, avšak obísť môže aj s nižším trestom.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký navrhol M. Marčekovi 25-ročný trest odňatia slobody. J. Novocký si nemyslí, že boli splnené podmienky na uloženie doživotného trestu vzhľadom na to, že znalci pripustili možnosť nápravy, aj keď je nepravdepodobná.

Prokurátor sa odvolal

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký podáva odvolanie voči rozsudku nad M. Marčekom. Toho odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu na 23-ročný trest odňatia slobody.