Amber Kotrri, ktorá vedie House of Zana so sídlom v Darlingtone v Anglicku, si konečne, po súdnych sporoch trvajúcich od začiatku roku 2021, vydýchne. Súd totiž rozhodol, že si jej spoločnosť môže ponechať svoje obchodné meno.

Spor medzi butikom a Zarou začal, keď sa A. Kotrri pokúsila získať ochrannú známku s názvom House of Zana. Právni zástupcovia celosvetovo známeho veľkoobchodu Zara tvrdili, že medzi týmito dvoma značkami je vysoký stupeň vizuálnej a ústnej podobnosti. Podľa nich by mala byť žiadosť o ochrannú známku House of Zana zamietnutá, pretože názov sa nepochybne takmer zhoduje, čo by mohlo viesť k tomu, že by si zákazníci zamenili tieto dve značky.

„Ubehol už viac ako rok plný veľmi stresujúcich momentov pre môj súkromný život, keďže som matkou troch malých detí, ale aj pre podnikanie, pretože to boli hodiny a hodiny prípravy dôkazových materiálov," vyjadrila sa po rozsudku majiteľka anglického obchodu. Trvalo jej niekoľko dní, kým nabrala odvahu prečítať si rozhodnutie tribunálu. „Každému v podobnej pozícii by som povedala - pokračujte v boji, nakoniec to bude stáť za to – buďte odvážni a ignorujte hrozivý spôsob, akým sú formulované právne listy,“ povzbudzuje ostatných malopodnikateľov, ktorý sa môžu boriť s podobným problémom.

Hovorca Zary uviedol, že hoci samotný rozsudok nechceli komentovať, spoločnosti House of Zana naďalej prajú úspech v budúcnosti. Inditex, materská spoločnosť Zary, je jednou z najväčších svetových skupín na distribúciu módy so 6 477 obchodmi vrátane Bershka, Pull & Bear a Massimo Dutti.

Ako vznikol názov House of Zana

História butiku sa začala písať v roku 2018, kedy Amber Kotrri založila najprv e-shop, ktorý sa neskôr rozšíril do kamennej prevádzky. Podľa slov zakladateľky to bola jej odpoveď na nedostatočný výber šiat vhodných na svadbu. Jej manžel je z Albánska, inšpirácia pre názov spoločnosti pochádza preto z balkánskych končín, Amber pomenovala svoju firmu podľa albánskeho slova označujúceho vílu. Butik je v skutočnosti Domom víl.