Spotrebiteľský dopyt v Rusku klesol vlani najvýraznejšie za posledných sedem rokov a pokles zaznamenali aj reálne disponibilné príjmy. Poukázali na to v stredu zverejnené predbežné údaje ruského štatistického úradu Rosstat.

Ruská ekonomika zvládla dôsledky západných sankcií za útok na Ukrajinu lepšie, než sa pôvodne očakávalo, aj tak však zaznamenala v minulom roku pokles zhruba o 2,5 percenta. Tento rok bude musieť ruská vláda riešiť nedostatok pracovnej sily, nižšie príjmy z predaja ropy a plynu, ako aj rýchlo sa zvyšujúci rozpočtový deficit.

Čo sa týka dôsledkov sankcií na ruskú ekonomiku v minulom roku, Rosstat v rámci predbežných údajov informoval, že reálne disponibilné príjmy zaznamenali vlani pokles o 1 percento. Navyše, maloobchodné tržby, ktoré patria ku kľúčovým údajom o vývoji spotrebiteľského dopytu, klesli v roku 2022 o 6,7 percenta. To je najprudší pokles od roku 2015.

Za samotný december sa maloobchodné tržby v Rusku prepadli medziročne o 10,5 percenta. Znamená to najhorší výsledok od mája 2020, keď Rusko podobne ako iné krajiny zasiahol nástup pandémie nového koronavírusu.

Ďalšie dôležité správy

logo druhej najväčšej ruskej banky VTB
Neprehliadnite

Ruská banka VTB sa vlani prepadla do červených čísiel, ľudia z účtov vybrali 26 miliárd dolárov