Tržby v nemeckom maloobchode vzrástli v máji medziročne o 3,8 percenta, zatiaľ čo v apríli zaznamenali pokles o 6,4 percenta. To bol najhorší výsledok od roku 2009. K májovému zotaveniu prispelo postupné uvoľňovanie vládnych karanténnych opatrení, čo zvýšilo domácu spotrebu. Ekonómovia však počítali iba so zmiernením poklesu, konkrétne na 3,5 percenta.

KK9 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas zasadnutia vládneho kabinetu 24. júna 2020 v Berlíne. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel attends the weekly cabinet meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, June 24, 2020. (Hannibal Hanschke/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Minimálna mzda v Nemecku sa má do polovice roku 2022 postupne zvýšiť

Tržby z predaja potravín, nealkoholických nápojov a tabakových výrobkov sa zvýšili o 4,9 percenta. Tržby z predaja nepotravinových produktov vzrástli o 3,5 percenta.

Aj medzimesačne došlo v oblasti maloobchodných tržieb k výrazne pozitívnemu obratu. Zatiaľ čo v apríli klesli o 6,5 percenta, v máji zaznamenali 13,9-percentný rast.

Aj v tomto prípade bol rast omnoho vyšší, než očakávali ekonómovia. Tí počítali s rastom oproti aprílu iba o 3,9 percenta.