Kanadská maloobchodná spoločnosť Alimentation Couche-Tard zrušila plány na prevzatie európskeho reťazca Carrefour za 16,2 miliardy eur. Dôvodom je odpor francúzskej vlády, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.

Rozhodnutie o ukončení rokovaní o fúzii padlo podľa zdrojov po stretnutí francúzskeho ministra financií Bruna Le Maira so zakladateľom Couche-Tard Alainom Bouchard. Už predtým Le Maire vylúčil predaj Carrefouru z dôvodu potravinovej bezpečnosti. Carrefour ani Couche-Tard sa k informáciám nevyjadrili.

Carrefour v problémoch? Dodávateľom došla trpezlivosť.
Neprehliadnite

Francúzska vláda ostro zareagovala na možnosť prevzatia Carrefouru

Firma Couche-Tard dúfala, že získa vládne požehnanie vďaka záväzkom, ako zachovanie pracovných miest aj dodávok potravín od francúzskych výrobcov či tým, že riaditeľ Carrefouru a Couche-Tard budú v zlúčenej firme zastávať funkciu generálneho riaditeľa spoločne. Couche-Tard chcel takisto investovať do Carrefouru okolo troch miliárd eur. Carrefour spojenie podporoval. Francúzska vláda však do 24 hodín po potvrdení rokovaní spojenie odmietla.

Bouchard podľa zdrojov osobne odletel do Paríža, aby vysvetlil podstatu dohody. Minister financií však zopakoval svoj nesúhlas. Couche-Tard najskôr zvažoval, že by pokračoval v dohode aj napriek nesúhlasu vlády, nakoniec sa však rozhodol od dohody odstúpiť.

Carrefour je druhým najväčším maloobchodným reťazcom v Európe, má takmer 12 300 obchodov v 30 krajinách a zamestnáva zhruba 320-tisíc ľudí. Z toho 105-tisíc vo Francúzsku, ktoré je jeho najväčším trhom. Je tiež najväčším súkromným zamestnávateľom vo Francúzsku, kde má pod kontrolou zhruba pätinu trhu s potravinami. Spolu s ďalšími reťazcami tak má aj zásadnú úlohu v zásobovaní potravinami v čase pandémie.

Carrefour od roku 1999 pôsobil v Českej republike, v roku 2005 ale odišiel a predal svoje obchody konkurenčnej predajnej sieti Tesco.