Len za posledné dva týždne sa na trhoch zhromaždilo hneď niekoľko udalostí, ktoré silne oživili trhový optimizmus. Či už ide o výsledok amerických volieb, či o nedávne správy o vakcíne proti koronavírusu, oboje zafungovali učebnicovo, keď sme videli rast cien rizikových aktív a pokles cien bezpečných prístavov. Otázkou je, môže taký optimizmus dlhodobo vydržať, keď riziká sú stále značné, najmä v spojení s dopadmi pandémie?

Môže, ale samozrejme nemusí. Na trhu je dnes veľa horúceho kapitálu, participácia retailových investorov je nezvyčajne vysoká a stačí jedna horšia správa a trhy môžu veľmi strmo klesať. Faktom ale zostáva, že je aktivita centrálnych bánk a vlád úplne bezprecedentná, čo samo o sebe výrazne pomáha k tomu, aby boli valuácie na trhoch na takto zvýšených úrovniach.

Kľúčovú úlohu v reakcii na dopady koronavírusu mali tvorcovia hospodárskej politiky, teda centrálne banky a vlády. Ak sa zameriame napríklad na americký Fed, ako dlho podľa vás potrvá obdobie nulových sadzieb? Nie je to tak dávno, čo sa dokonca objavili stávky na pokles amerických sadzieb do záporu. Je tento scenár podľa vás reálny? A ako by prípadne ovplyvnil vývoj vybraných aktív, od akcií cez dlhopisy či zlato?

Záporné sadzby v USA neočakávam. Súčasný šéf Fedu ich už niekoľkokrát, a podľa môjho názoru veľmi správne, odmietol. Je si totiž veľmi dobre vedomý toho, aký mali záporné sadzby vplyv na európske banky. Čo sa samotnej výšky sadzieb týka, som toho názoru, že s nami extrémne nízke sadzby zostanú ešte roky, a či to bude 0% alebo 0,5%, je už celkom jedno. Tri, štyri, päť rokov, ťažko povedať, ako dlho, ale priestor na ich zvyšovanie je úplne minimálny. O tom sa Fed presvedčil už v roku 2019, keď musel sadzby začať radšej znovu znižovať. Po pandémii to bude so zvyšovaním sadzieb ešte zložitejšie.

V Európe sú sadzby pod nulou, s nadsádzkou povedané, evergreenom. Radšej by sme ale povedali skôr horkosladký evergreen s dôrazom na vplyv na európsky bankový sektor. Na poslednom zasadnutí ECB zaznelo, že v decembri môžeme očakávať veľkú rekalibráciu menových nástrojov. Bude podľa vás jej súčasťou aj ďalšie zníženie depozitnej sadzby – ostatne trh tento krok už dlhšiu dobu zaceňuje, avšak až na budúci rok? Aký vplyv by podľa vás mal posun do ešte väčšieho záporu na kurz eura oproti doláru, prípadne prenesene na českú korunu?

Nemyslím si, že bude ECB sadzby znižovať. Záporné sadzby boli pre európsky finančný systém malou katastrofou, čo ECB nepriamo sama uznala, keď vlani v septembri zaviedla takzvaný two-tier systém, v ktorom radšej sadzby na prebytočné rezervy komerčných bánk vrátila späť na 0%. Záporné sadzby nefungujú. Očakávam preto, že bude ECB meniť skôr pravidlá pre nákupy dlhopisov, čo do objemu a durácie portfólia, a pravidlá poskytovania pôžičiek komerčným bankám.

Presuňme sa teraz na druhú stranu Atlantiku. Čo očakávate od nového amerického prezidenta? Bude podľa vás Joe Biden výraznou vzpruhou pre americké akcie, alebo je súčasný optimizmus možno až prehnaný? Dočkáme sa veľkého fiškálneho balíka, prípadne kedy?

S Trupom zmiznú z Bieleho domu prvky nepredvídateľnosti v otázkach zahraničnej a obchodnej politiky. To je pre trhy rozhodne pozitívna správa. Čo sa Bidenovej administratívy týka, ešte stále čakáme na výsledok druhého kola senátnych volieb v Georgii. Ten je úplne kľúčový, pretože bude rozhodovať o tom, ktorá strana bude mať väčšinu v Senáte. Keď demokrati získajú obe kreslá, majú Senát. Plány Joe Bidena na zvýšenie daní a masívne investície do infraštruktúry tak dostanú zelenú. Pre trhy to bude skôr negatívna správa. Ak Senát udržia republikáni, zostane mnoho vecí po starom, vrátane historicky enormne nízkych korporátnych daní, čo akciám bude skôr pomáhať.

A čo presah Bidenovej politiky na komoditné trhy, napríklad na ropu? Dočkáme sa vyšších cien čierneho zlata? Prečo áno, prípadne prečo nie?

V prípade vývoja cien ropy záleží na množstve ďalších faktorov a prezidentstvo je len jedným z mnohých. Všeobecne sa dá povedať, že Biden nie je príliš fanúšikom ďalšieho rozširovania ťažobných aktivít v USA, čo by malo cenám ropy skôr pomáhať. V žiadnom prípade by som ale iba na základe tejto skutočnosti ropu nenakupoval. Karty drží OPEC +, ktorý disponuje vysokým objemom nevyužitých kapacít, čo bude tlak na výraznejší rast cien ropy pravdepodobne brzdiť.

Dajme trochu priestoru aj dosluhujúcemu prezidentovi USA. Čo čakať od Donalda Trumpa vo zvyšku času jeho prezidentovania? Bude z neho "škodič", ktorý svojím konaním oživí nervozitu trhov a s ňou i prípadné výpredaje, alebo sa skôr "uzavrie do seba"?

Kľúčová bude hlavne jeho úloha v rámci pandemickej situácie v USA. Trump sa aj naďalej bráni akémukoľvek ďalšiemu obmedzovaniu ekonomickej aktivity, čo môže byť správny, ale aj nešťastný postup. Ukáže až čas, a tiež to, ako veľmi sa bude v ďalších mesiacoch pandemická situácia zhoršovať.

Nedá sa nespýtať na Čínu. V tomto roku si ako všetky krajiny prešla výraznou koronakrízou, aktuálne sa už ale zdá, že sa s vírusom dokázala popasovať, čo potvrdzujú napríklad nedávne čínske dáta naznačujúce svižnú ekonomickú obnovu v porovnaní so zvyškom sveta. Do toho prišlo niekoľko prvkov otvárajúcich čínske trhy zahraničným investorom, vrátane zaradenia čínskych bondov do globálnych dlhopisových indexov. Je stávka na "červeného draka" pre vás zaujímavá, prípadne aké sektory či konkrétne inštrumenty vás zaujali?

Osobne mám pozície v troch čínskych technologických spoločnostiach. Sú nimi Alibaba, JD a Tencent. Domnievam sa, že majú pred sebou stále solídny rastovú runway, aj keď jedným dychom dodávam, že na súčasných cenách ani zďaleka neuvažujem o navyšovaní pozícií. Medzi lacnejšie sektory v Číne patria napríklad banky, ktoré ale sedia na potenciálne veľkom objeme problematického dlhu v prípade, že Čína začne z akéhokoľvek dôvodu spomaľovať.

Urobíme veľký skok z Číny domov. Česká národná banka nedávno zverejnila prognózu naznačujúcu možný rast sadzieb v budúcom roku. Výhľad sadzby Pribor ukazuje dokonca hneď trojaké zvýšenie, pričom prvé by mohlo prísť už v druhom štvrťroku roku 2021. Je tento scenár podľa vás reálny? A aký očakávate vývoj koruny vo zvyšku tohto roka a predovšetkým v tom budúcom, a to nielen v súvislosti s politikou ČNB?

Pre situáciu na sadzbách a českej koruny je absolútne kľúčový ďalší vývoj pandémie. To platí predovšetkým pre kurz koruny voči euru. Netrúfam si vôbec odhadovať, ako sa bude situácia v najbližších mesiacoch vyvíjať. Je ale podľa mňa vysoko pravdepodobné, že ak vakcíny skutočne zaberú a pandémia v budúcom roku odznie, sadzby môžu ísť už budúci rok skutočne hore, čo by samozrejme výrazne pomohlo i českej mene.

Porozprávajme  sa aj o vašom biznise. Ako sa volatilný rok 2020 prejavil na vašej obchodnej platforme? Registrujete nárast počtu nových klientov a zobchodované objemy?

Je tomu tak. Nech ale neznie, ako že sa vychvaľujeme, tak sa dá konštatovať, že obdobie extrémnej volatility na trhoch bude obdobie "brokerských žatiev". My ťažíme z nášho silného postavenia na lokálnom trhu, ktoré je založené na kvalitnom analytickom servise, československej podpore, intuitívnej obchodnej platforme atď. Vďaka tomu tu máme výhodu a nárast bol naozaj výrazný. Nárast počtu klientov však iste zaznamenali aj ostatní brokeri. S vysokou volatilitou sa zákonite spája vysoký záujem verejnosti o obchodovane – trhových prepadov sú zrazu plné aj tradičné médiá, ktoré sa normálne o trhy nezaujímajú. To pochopiteľne pritiahne pozornosť čitateľov, ktorí sa normálne o trhy nezaujímajú a teraz v prepadoch vida jedinečnú príležitosť na vstup. Aj vďaka tomu sme mali splnené obchodné ciele na tento rok už niekedy v apríli, čo hovorí asi za všetko.

V sobotu 28. novembra organizujete online investičnú konferenciu, kde bude hlavnou témou výhľad a trendy na rok 2021. Samotný názov napovie mnohé, ale povedzte viac, na čo sa môžeme tešiť? Prezradíte aspoň niečo, čo by malo prehovoriť tých, ktorí sa pre účasť ešte nerozhodli?

Online investičná konferencie XTB si kladie za cieľ pomôcť bežnému investorovi zorientovať sa v ohromnom množstve informácií a zároveň ho inšpirovať tým, ako ku svojim investíciám pristupujú profesionálne portfólio manažéri či skúsení individuálni investori. Konferencia sa uskutoční 28. novembra od 10 do približne 17 hodín a prebehne kompletne online. Keďže si XTB dlhodobo zakladá na kvalitnej bezplatnej edukácii, konferencia je úplne zadarmo a zúčastniť sa jej môže ktokoľvek – stačí vyplniť jednoduchý formulár na webe TU.

Jaroslav Brychta je hlavný analytik XTB. Vo svojej analytickej činnosti sa venuje predovšetkým analýze menového trhu, menovej politike centrálnych bánk a jej vplyv na finančné trhy. V popredí jeho záujmu ako súkromného investora sú americké a niektoré čínske akcie a ETF. Je tiež jedným z najvyhľadávanejších odborníkov na kryptomeny. O týchto témach pravidelne poskytuje komentáre do Českej televízie, prispieva do popredných internetových médií a vystupuje na investičných konferenciách.

Ilustračné foto.
Zdroj: Jaroslav Brychta
Ilustračné foto.