Je pochopiteľné, že P. Kažimír chce z vládneho kabinetu odísť. Vláda lemovaná škandálmi, xenofóbiou a konšpiráciami nie je niečím, čím by sa ambiciózny technokrat chcel vo svojom životopise chváliť. Tohoto zápisu sa už nezbaví, ale nemusí v ňom aspoň naďalej aktívne pôsobiť.

Je vrcholne nevkusné, ak sa vrcholový politik a člen vedenia strany tlačí do vedúcej funkcie v apolitickej NBS. Teda v orgáne, ktorý by mal byť podľa ústavy i zákona úplne nezávislý. Nešlo by v Európe o úplný precedens, ale v krajine, ktorá svoju demokraciu a právny štát stále len buduje, by šlo o silný negatívny signál. O tom, že dôležité kontrolné a regulačné orgány nefungujú v prospech ľudí, ale v prospech politikov.

Pripomeňme v tomto kontexte zákon o Národnej banke, ktorý hovorí, že guvernér nesmie prijímať pokyny zvonka a ani ho nemôže nikto ovplyvňovať. A nejde mi len o budúce fungovanie P. Kažimíra vo svojej možnej novej funkcii. Mám na mysli súčasného guvernéra. NBS odmieta akokoľvek zdôvodniť Makúchovo odstúpenie, čím len podporuje podozrenie, že ide o priateľskú službu pre ministra financií. Teda podozrenie, že bol ovplyvnený zvonku.

Guvernér to už naznačil

Túto

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa