J. Makúch Bankovú radu NBS o odstúpení informoval s tým, že svoju funkciu bude vykonávať do vymenovania nového guvernéra NBS. Oficiálne sa malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

Na otázku TRENDU, aké boli dôvody na odstúpenie J. Makúcha, vedúca komunikačného oddelenia NBS Jana Kováčová povedala, že ich nebudú podrobnejšie komentovať.

V septembri J. Makúch na stretnutí s novinármi vo Vysokých Tatrách pripustil, že sa zamýšľa nad tým, či by ešte súčasný parlament nemal voliť nového guvernéra. Obával sa totiž o stabilitu politického prostredia v budúcnosti.

„Aby sa NBS nedostala do politických sporov, uvažujem, či nie je lepšie pre centrálnu banku, aby tam bol stabilný guvernér. To si musím ešte ujasniť. Je to moja osobná zodpovednosť voči NBS,“ uviedol J. Makúch.

Mal totiž pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu, čo môže podľa neho viesť k politickej nestabilite a predčasným voľbám.

„Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické,“ povedal vtedy J. Makúch.

Aktualizované 14:47: P. Kažimír má záujem o post guvernéra NBS, informovalo Ministerstvo financií (MF) SR v utorok po tom, ako súčasný guvernér oznámil odchod z funkcie. P. Kažimír zároveň dodal, že chce odísť z aktívnej politiky.

„Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel,“ priblížil P. Kažimír.

Svoje pôsobenie na MF opísal ako príbeh postupnej konsolidácie a ozdravovania verejných financií, ktoré sa na budúci rok pretavia do vyrovnaného rozpočtu. Spomenul tiež opatrenia vedúce k efektívnejšiemu výberu daní.