Aktualizované 23.4.2013 o 20:00 v šiestom odseku

Pozadie zvláštneho verejného obstarávania za 130 miliónov eur sa začína odhaľovať. Médiá minulý týždeň upozornili, že tendre s rôznorodým predmetom pre 26 štátnych a samosprávnych organizácií má robiť neznáma spoločnosť Regionálna obstarávacia agentúra (ROA) so sídlom v Horných Plachtinciach.

Firma s nejasným pozadím mala pre štát za desiatky miliónov eur kúpiť PR služby či softvérové licencie. Jej väčšinovým vlastníkom je akciovka TenderOnline. Majiteľov TenderOnline však zástupcovia doteraz tajili. Podľa notárskej zápisnice z valného zhromaždenia, ktorú má TREND k dispozícii, akcie firmy TenderOnline získal osobne Ján Feranc, ale najmä jeho eseročka IS Solutions.

Človek s rovnakým menom ako J. Feranc pôsobil podľa investigatívneho novinára Toma Nicholsona v SIS ako zástupca šéfa kontrarozviedky. IS Solutions na svojej internetovej stránke ponúka služby v oblasti bezpečnosti, analýz, zaoberá sa ,,preverovaním a rozpracovaním zachytených signálov,“ či hodnotením bezpečnostných rizík a mapovaním podnikateľského prostredia.

Zápisnica z valného zhromaždenia, kde sa J. Feranc a IS Solutions uvádzajú ako akcionári je z augusta 2012. J. Feranc na ňom vymenil dovtedajšieho predsedu predstavenstva Petra Klinku. Ten patril medzi piatich zakladajúcich členov a akcionárov TenderOnline, ktorá vznikla v roku 2010. Presne v auguste 2012 vznikla v Horných Plachtinciach ROA.

Čo J. Feranca motivovalo kúpiť akcie obstarávacej firmy TenderOnline, TRENDU neprezradil. ,,Je to moje právo ako každého občana.“

Minister vnútra Robert Kaliňák v utorok podvečer podľa informácií denníka Sme rozhodol o zrušení dohody o spolupráci s ROA. K podobnému kroku verejne vyzval aj ďalšie inštitúcie, ktoré sa cez firmu chystali nakupovať PR služby. Zmluvy o poskytnutí právnych služieb však naďalej platia. Úradníci o ich osude podľa Sme rozhodnú do konca týždňa.

Zakladateľská zmluva Tender Online z roku 2010

  • Marta Budišová
  • Zdenka Kudláčková
  • Milan Dunaj
  • Peter Klinka
  • Róbert Mitterpach
  • Všetci mali po 5 akcií, v hodnote 5 000 eur (jedna akcia – tisíc eur)

Notárska zápisnica z mimoriadneho valného zhromaždenia v auguste 2012

  • Ján Feranc – 10 listinných akcií po tisíc eur
  • IS Solution, s.r.o. – 15 listiných akcií po tisíc eur

 

Pozrite si dokumenty ukazujúce pozadie firmy

Majitelia firmy z kauzy Plachtince sú známi

Majitelia firmy z kauzy Plachtince sú známi

Viac o pozadí firmy si prečítajte v najnovšom čísle časopisu TREND, ktoré bude pre predplatiteľov dostupné na webe v stredu (24.4) na obed a na stánkoch bude od štvrtka (25.4). Všetko o výhodách pre predplatiteľov nájdete tu

Majitelia firmy z kauzy Plachtince sú známi

Ilustračné foto na titulke - SITA