Nemecký miliardár Clemens Tönnies, ktorý má prezývku kráľ údenín, zvažuje podľa zdrojov agentúry Bloomberg predať rodinnú spoločnosť Tönnies Holding. Cena tohto najväčšieho nemeckého mäsokombinátu sa odhaduje až na štyri miliardy eur. Zhruba 50 rokov starý podnik odmietol vec komentovať. Podľa agentúry Reuters len uviedol, že zažíva rast a že ďalšie generácie rodiny sa podieľajú na jeho riadení.

Špekulácie trhu nekomentujeme. To my utvárame trh a usilujeme o expanziu," uviedli majitelia firmy Clemens a Maximilian Tönnies v liste zamestnancom, na ktorý sa odvoláva Reuters.

Podľa zdrojov Bloombergu chce spoločnosť s potenciálnymi záujemcami rokovať v nasledujúcich týždňoch. Obráti sa na svojich konkurentov v odvetví, konkrétne na americkú potravinársku spoločnosť Tyson Foods, na brazílsku JBC, ktorá je najväčším vývozcom hovädzieho mäsa, a na čínsku skupinu WH Group. Tá v roku 2013 kúpila zhruba za päť miliárd dolárov amerického spracovateľa bravčového mäsa Smithfield Foods.

Mecom v Humennom
Neprehliadnite

Penta predáva Mecom. Kupujúcim je jeden z lídrov svetového biznisu s mäsom

Vlani v júni bol mäsokombinát Tönnies terčom kritiky, a to kvôli zlým podmienkam, v ktorých pracujú jeho zamestnanci, často robotníci z Bulharska a Rumunska. Debatovať sa o nich začalo, keď sa na bitúnkoch začal v júni šíriť koronavírus. Vláda spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko kvôli tomu uvalila karanténu na dva ľudnaté okresy. Tönnies sa odvtedy snaží radom opatrení získať späť priazeň verejnosti.

Bohatstvo rodiny má korene v industrializácii spracovania mäsa v Nemecku. Clemens Tönnies, ktorý vlastní 45 percent firmy, a jeho synovec Robert, ktorému patrí polovica, ale zrejme svoje podiely predajú, upozorňujú zdroje Bloombergu.

Mäsokombinát Tönnies zamestnáva okolo 16 500 ľudí. Za rok 2019 vykázal tržby 7,3 miliardy eur. Najväčšií nemecký bitúnok spracováva bravčové i hovädzie mäso. Clemens Tönnies bol asi 20 rokov v čele dozornej rady futbalového klubu Schalke 04.