Väčšinový majiteľ ruskej ťažobnej spoločnosti Norilsk Nickel Vladimir Potanin varoval, aby Rusko nebolo zaťahované späť do roku 1917, do čias boľševickej revolúcie. Konfiškácia majetku firiem, ktoré odišli z Ruska, podľa neho ovplyvní dôveru investorov na desiatky rokov. Potanin tak reagoval na prvé kroky ruskej vlády smerom k znárodneniu majetku zahraničných firiem, informuje agentúra Reuters.

Odpoveď by mala byť pragmatická

Norilsk Nickel je najväčší svetový producent paládia a rafinovaného niklu. Jeho 61-ročný šéf na sociálnej sieti Telegram napísal, že ruská odpoveď na vylúčenie krajiny z globálnej ekonomiky by mala byť pragmatická.

„Nemali by sme sa snažiť 'pribuchnúť dvere', ale snažiť sa zachovať ekonomickú pozíciu Ruska na tých trhoch, ktoré sme tak dlho pestovali," napísal Potanin. „Vrátilo by nás to o 100 rokov späť, do roku 1917. A dôsledky - globálny nedostatok dôvery investorov v Rusko - by sme pociťovali mnoho desiatok rokov," dodal.

Ruská ekonomika čelí najvážnejšej kríze od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Západ uvalil po ruskej invázii na Ukrajinu tvrdé sankcie na takmer celý ruský finančný a podnikový sektor.

Môžu zabaviť majetok podnikov

Odchod z Ruska oznámil po februárovej invázii množstvo západných firiem, od McDonald's cez Coca-Colu až po Toyotu a nábytkársky reťazec IKEA. Stiahnutie z Ruska oznámili aj české pivovary Prazdroj, Budvar, Staropramen, predajca kozmetiky Notino a predajca hudobných nástrojov Gitary.cz.

Nie všetky spoločnosti ale v Rusku vyrábajú. Ruský premiér Michail Mišustin vo štvrtok prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že vláda navrhla, aby firmy, ktoré opustili Rusko, boli prevedené do vonkajšej správy.

Informácie, že Moskva môže zabaviť majetok podnikov, ktoré po invázii a následných sankciách prestali v Rusku fungovať, odsúdili vo štvrtok Spojené štáty. Hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová varovala, že takýto krok bude mať za následok „viac ekonomickej bolesti". Jej komentáre prišli potom, keď americký Kongres schválil zákon o výdavkoch, ktorý zahŕňa takmer 14 miliárd dolárov (núdzovej pomoci) pre Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

KK18 Londýn - Na snímke zákazníci kráčajú do jednej z prevádzok reťazca McDonald's 24. augusta 2021 v Londýne. Americkému gigantovi v oblasti rýchleho občerstvenia McDonald's došli mliečne koktaily vo všetkých britských prevádzkach pre problémy s dodávateľským reťazcom. Známy predajca hamburgerov zostal tiež bez balených nápojov vo fľašiach vo svojich 1250 prevádzkach v Anglicku, Škótsku a Walese. Hovorca uviedol, že skupina má problémy s dodávateľským reťazcom, ale
Neprehliadnite

Rusko zostavilo zoznam zahraničných spoločností, ktorým plánuje znárodniť majetok