Rastúce ceny plynu a elektriny, zdvihnuté úroky aj nedostatočná podpora štátu. To sú problémy, s ktorými sa podľa majiteľa pivovaru Malý Janek Jiřího Janečeka, trápia české firmy aj bežní obyvatelia.

Buď sa vyjadríte, alebo odstúpte

Spomínaný Čech je podpredsedom Hnutia PES, ktoré organizovalo protesty proti opatreniam proti šíreniu Covidu. Dnes sa Janeček obracia na premiéra Petra Fialu, ktorého žiada o riešenie situácie.

„Buď do 14 dní zverejníte jasné pravidlá, alebo odstúpte z funkcie premiéra," cituje slová majiteľa pivovaru portál iDNES.

„Aj informácia, že nikomu v Českej republike nebudete pomáhať, nám pomôže včas ukončiť podnikanie, rozdať výpovede a podnikanie ukončiť. Čo v konečnej fáze znamená všetko predať,“ píše ďalej v liste Janeček.

Vysoké náklady budú devastačné

Majiteľ prevádzky sa mal na Fialu obrátiť tesne po tom, ako mu dodávateľ energií oznámil, že koncom roka pivovaru skončí fixácia cien.

Prevádzkové náklady by sa tak podľa slov podnikateľa zdvihli o 250-tisíc korún mesačne.

„Keď sa k tomu pripočítajú od júna zdvihnuté úroky kvôli ČNB o 7 percent, ide o nárast celkových viac nákladov o 350-tisíc korún mesačne,“ uvádza ďalej.

Podľa neho preto spomínaný problém nie je dôsledkom zlého riadenia podniku, ale zlého riadenia štátu.

Ďalšie dôležité správy