Hodnota majetku investora a filantropa Warrena Buffetta dosiahla 100 miliárd dolárov. Investori vyhnali cenu akcií spoločnosti Berkshire Hathaway až na rekordnú výšku na viac ako 407-tisíc dolárov, uviedla agentúra Reuters. Buffett v spoločnosti vlastní zhruba šestinu.

Majetok 90-ročného Buffetta by bol väčší, keby v roku 2006 nezačal postupovať svoje akcie v Berkshire charitatívnym organizáciám, napríklad Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov. Pôvodne mu patrila tretina Berkshire.

Akcie triedy A nakoniec uzavreli na cene 398 840 dolárov a v porovnaní s predchádzajúcim dňom si pripísali 1,7 percenta. Trhová kapitalizácia Berskhire Hathaway tak dosiahla viac ako 609 miliárd dolárov.

Warren Buffett
Neprehliadnite

Miliardár Buffett významne investoval do ropy a telekomunikácií

Jeden z najznámejších investorov bol predtým aj najbohatším mužom sveta, ale neskôr ho predstihlo niekoľko šéfov spoločností, ktorých akcie rástli rýchlejšie. Podľa časopisu Forbes je teraz Buffett v poradí najbohatších ľudí na piatej priečke. Prvé štyri okupujú šéf internetového predajcu Amazon Jeff Bezos, šéf výrobcu elektromobilov Tesla Elon Musk, šéf francúzskej skupiny LVMH Bernard Arnault s rodinou a spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates.

Investície spoločnosti Berkshire Hathaway sledujú investori na celom svete. Skupina ovláda viac ako 90 dcérskych spoločností, ktoré podnikajú v rôznych odvetviach. Vlastné takisto významné podiely v rade známych firiem, napríklad v najväčšom svetovom výrobcovi nealkoholických nápojov Coca-Cola. Buffett si vďaka svojim úspešným investíciám vyslúžil prezývku Veštec z Omahy.