Z niekoľkých stoviek študentov, ktorí tento rok získajú diplom z práva, len máloktorí budú mať viac skúseností s fungovaním justície v oblasti kriminality ako Juraj Ondrejčák. Ani nie tak preto, ako veľa toho o tejto téme J. Ondrejčák vie. Skôr preto, ako svoje znalosti nadobudol.

Z Lamača do Sládkovičova

Pred šiestimi rokmi sa meno Juraj Ondrejčák zjavilo na zozname „záujmových osôb“, ktorý do médií unikol z bratislavských policajných síl. Odvtedy je aj širšej verejnosti známy ako Piťo. Polícia ho eviduje ako šéfa jednej z najsilnejších skupín organizovaného zločinu na Slovensku, pôsobiacej v Lamači. Spája sa s ním miestny pub Trojka navštevovaný aj zásahovými jednotkami v rámci policajných akcií.

Začiatkom júla oslávil J. Ondrejčák 35 rokov a zároveň akademický titul, ktorý mu udelila Fakulta práva Janka Jesenského súkromnej Vysokej školy v Sládkovičove. Že by sa týmto remeslom živil ako sudca či prokurátor, však odmieta.

Svoju motiváciu získať titul vysvetľuje doterajšími skúsenosťami s políciou. „Po tom všetkom, čo sa mi zo strany polície prihodilo, som chcel pochopiť právo. Chcel som napríklad vedieť, prečo kukláči tento rok nevtrhli na moju narodeninovú oslavu, ako to zvykli robiť v minulosti.“

Nadšenie J. Ondrejčáka pre právo mohlo inšpirovať niektorých jeho spoločníkov, aby si od neho vzali príklad. Na zozname absolventov práva Vysokej školy v Sládkovičove z tohto leta je tiež Richard Dohnal, ktorého meno sa objavilo na zozname s názvom Piťovci, ktorý má TREND k dispozícii. Zostavil ho Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) v roku 2008. R. Dohnal v Sládkovičove študoval trestné právo a vo svojej záverečnej práci sa venoval predmetu znalecké dokazovanie, J. Ondrejčák sa v záverečnej práci zaoberal postavením obvineného v trestnom konaní.

Ďalším pozoruhodným študentom práva na sládkovičovskej vysokej škole je Matej Šalaga – dlhoročný priateľ J. Ondrejčáka – pôsobiaci rovnako ako on v Lamači. Jeho meno sa tiež objavilo na mafiánskych zoznamoch z roku 2005.

„No a čo má byť,“ odsekol J. Ondrejčák na otázku TRENDU, prečo sa dal na štúdium práva. „M. Šalaga už má jednu vysokú školu, tú z Liptovského Mikuláša, a rozhodol sa urobiť si ďalšiu. Prečo vás to zaujíma?“

Spolužiaci

Ďalším tohtoročným absolventom trestného práva na fakulte, ktorú vedie poslanec Mojmír Mamojka (Smer-SD), je Peter Puškár.

P. Puškár v minulosti strávil rok v cele predbežného zadržania kvôli obvineniu z podvodu s daňou z pridanej hodnoty. Podľa P. Puškára J. Ondrejčák pravidelne navštevoval prednášky a na skúšky sa pripravoval rovnako ako ostatní poslucháči. „Bifľoval sa ako všetci,“ hovorí P. Puškár a potvrdzuje ďalšie meno z mafiánskeho zoznamu, ktoré sa objavilo na diplome s hlavičkou Vysokej školy v Sládkovičove. Je ním Zdeno Zubčák, ktorý v tomto roku promoval z obchodného práva. „Robili sme spolu štátnice,“ prezrádza P. Puškár.

Z mafiánskych zoznamov do školských lavíc

Podľa doteraz uvedeného menoslovu pre políciu zaujímavých osôb, ktoré zatúžili spoznať svet paragrafov, by sa mohlo zdať, že diplom zo Sládkovičova je nevyhnutnou podmienkou na pôsobenie v podsvetí. Ale napríklad príbeh Karola Patasyho takéto podozrenie vylučuje. K. Patasy síce v roku 2007 úspešne zvládol prijímacie skúšky, no na štúdium práva sa nakoniec nezapísal. Fakulta práva na sládkovičovskej škole už skôr potvrdila účasť na štúdiu všetkých uvedených mien, no na ďalšie otázky TRENDU nereagovala.

Minulý rok bol K. Patasy zbavený obvinenia z vraždy z roku 2004 a jeho meno sa objavilo tiež v súvislostí s vyšetrovaním činnosti tzv. bytovej mafie. V ďalšom obvinení K. Patasyho sa hovorilo o marení spravodlivosti – konkrétne pri vyšetrovaní vraždy študenta Daniela Tupého.

A potom doktorát

Túžba po vzdelávaní sa ľudí z mafiánskych zoznamov zaujala aj políciu. V roku 2009 Jozef Mičieta, zástupca riaditeľa ÚBOK-stred, povedal reportérovi TRENDU, že prítomnosť J. Ondrejčáka v posluchárňach školy v Sládkovičove môže podsvetie povzbudiť k ohrozovaniu Piťových spolužiakov. Dekan M. Mamojka v tom čase tvrdil, že k žiadnym priamym alebo nepriamym rozhovorom s políciou o tejto záležitosti nedošlo. J. Ondrejčák naopak hovorí, že polícia sa o jeho štúdium zaujímala veľmi podrobne. „Spojili sa so všetkými mojimi profesormi a pýtali sa ich, či vedia, koho majú v triede,“ tvrdí. „Bol som pod mikroskopom.“

Zdôrazňuje tiež, že má len jeden záznam v registri trestov –údajne len trojročný podmienečný trest za vyfackanie bossa košického podsvetia Róberta Okoličányho. „Síce, dostal viac než facku, to je pravda,“ priznáva J. Ondrejčák.

„Viac než facka“, pre ktorú J. Ondrejčák dostal podľa vlastných slov podmienečný trest, je však dôkazom, že menovaný nie je žiaden právnik teoretik. Téma jeho bakalárskej práce (2009) mala názov Ochrana života a zdravia v Trestnom zákone. „Boj o prežitie, o uľahčenie života, o uspokojenie potrieb, žiarlivosť, závisť, nenávisť..., všetko sú to motívy pre dve skupiny činov schopných ublížiť druhému človeku,“ napísal J. Ondrejčák v záverečnej práci.

„Aj vzhľadom na stav našej spoločnosti je momentálne táto téma nanajvýš aktuálna,“ dodáva. Na otázku, či plánuje v štúdiu pokračovať a získať titul JUDr., J. Ondrejčák súhlasne kývne hlavou. „Zaujíma ma téma úkladnej vraždy,“ prezradí.

Foto - Maňo Štrauch