Švajčiarsko-talianska spoločnosť Mediterranean Shipping Company (MSC) predbehla dánsky Maersk a stala sa najväčším prevádzkovateľom kontajnerových lodí na svete. MSC sa do čela rebríčka dostala v stredu, keď si v Singapure prevzala kontajnerovú loď, ktorú kúpila vlani za 50,5 milióna dolárov, napísal server Business Insider.

Päť najväčších má 65 percent trhu 

Vďaka novej akvizícii môže teraz flotila MSC prepraviť 4,3 milióna štandardných 20-stopových (6,096 metra) kontajnerov, čo je o 2 000 viac ako Maersk. Spoločnosti MSC a Maersk majú v súčasnosti 17-percentný podiel na trhu kontajnerovej lodnej dopravy. Po nich nasledujú spoločnosti  CMA CGM, COSCO, and Hapag-Lloyd. Celkovo patrí piatim najväčším prevádzkovateľom kontajnerových lodí 65 percent trhu.

MSC kúpila takmer 130 kontajnerových lodí

Postup na prvé miesto v rebríčku prišiel pre MSC v čase, keď svet bojuje s problémami v dodávateľských reťazcoch zapríčinenými pandémiou koronavírusu. Zároveň je to prvýkrát za desiatky rokov, čo rebríčku nekraľuje Maersk.

„Na rozdiel od iných zaoceánskych nákladných prepravcov, ktorí sa do prvej desiatky prepracovali vďaka fúziám a akvizíciám, MSC dosiahla na vrchol absolútne organicky," napísala konzultačná spoločnosť Alphaliner, ktorá sa zaoberá nákladnou lodnou dopravou.

Firma MSC zakúpila v posledných rokoch 128 starších kontajnerových lodí, čo je najviac v histórii kontajnerovej lodnej dopravy. Maersk naopak agresívne expandoval do pozemnej logistiky a technológií.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Mexický záliv - Na archívnej snímke z 22. novembra 2013 ropná plošina Centenario pri pobreží Veracruz v Mexickom zálive. Veľké americké ropné koncerny menia pre nový koronavírus štýl práce. Administratívni pracovníci začínajú pracovať z domu a zamestnancov, ktorí musia pracovať v teréne alebo zastávajú kritické funkcie, testujú. FOTO TASR/AP

FILE - This Friday, Nov. 22, 2013, file photo shows the Centenario deep-water drilling platform off the coast of Veracruz, Mexico in the Gulf of Mexi
Neprehliadnite

Dánsky Maersk Drilling a americký Noble sa dohodli na fúzii