Španielska vláda požiadala tamojších odberateľov skvapalneného zemného plynu (LNG), aby po vypršaní existujúcich zmlúv nepodpisovali nové kontrakty na ruský plyn. Informovala o tom agentúra Reuters.

Embargo sa nevzťahuje na skvapalnený zemný plyn

Španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Riberaová poslala minulý týždeň dovozcom LNG list, v ktorom im odporučila, aby nepodpisovali nové zmluvy na nákup ruského plynu. Riberaová tiež požiadala firmy, aby zvýšili úsilie o diverzifikáciu dodávok LNG a znížili závislosť od ruského plynu.

Žiadosť ministerky nie je záväzná, pretože na tieto dodávky sa nevzťahujú sankcie Európskej únie. Európska únia od 5. decembra zaviedla embargo na dovoz ruskej ropy, z embarga bola dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba. Od 5. februára platia aj cenové stropy na ruské ropné produkty.

Španielsko je úplne závislé od dovozu plynu

Španielsky dovoz LNG z Ruska sa od invázie na Ukrajinu a uzavretia plynovodného spojenia s Alžírskom vlani v novembri prudko zvýšil, vyplýva z údajov prevádzkovateľa plynárenskej siete Enagas. Španielsko je v súvislosti s dodávkami plynu úplne závislé od dovozu.

Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová na začiatku marca apelovala, aby sa Európska únia úplne zbavila závislosti od LNG z Ruska, ktorého spotreba v EÚ na rozdiel od plynu dovážaného potrubím vlani neklesla. Európske firmy by podľa nej nemali uzatvárať s ruskými dodávateľmi nové kontrakty.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Barcelona - Na archívnej snímke z 29. marca 2022 zamestnanci pracujú v splyňovacom zariadení spoločnosti Enagas, najväčšom zariadení na skvapalnený zemný plyn v Európe v Barcelone. Španielska vláda v piatok 13. mája 2022 oznámila dočasné obmedzenie referenčnej ceny plynu a uhlia pre elektrárne na zníženie účtov za elektrinu v najbližších 12 mesiacoch. FOTO TASR/AP

FILE - Operators work at Enagas regasification plant, the largest LNG plant in Europe, in Barcelona, Spain, Tuesday, Mar
Neprehliadnite

Španielsko si chce samovoľne regulovať ceny pre elektrinu z vody a jadra