Po druhej vlne nákazy novým druhom koronavírusu, ktorá začala stúpať, sa začala tretia vlna. Podľa webovej stránky operačného štábu koronavirus.gov.hu to oznámila vo štvrtok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová s odvolaním sa na aktuálny vývoj nákazy.

V uplynulých dňoch sa podľa jej slov viaceré epidemiologické ukazovatele zhoršili, v stredu stúpol počet potvrdených prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2 oproti predchádzajúcemu dňu o 2 853.

„V nemocniciach rastie počet hospitalizovaných, zatiaľ iba miernym tempom. Počet odkázaných na umelú pľúcnu ventiláciu stúpol na 332 a zomrelo 104 pacientov. Rastie aj počet aktuálne nakazených, ich je 78 625," dodala Müllerová, podľa ktorej v tejto situácii je mimoriadne dôležité presné, priebežné a dôsledné dodržiavanie plánu očkovania.

WA 52 Brazília - Vedci pracujú na pilotnej fáze výroby ruskej vakcíny Sputnik V na ochorenie COVID-19 vo farmaceutickej spoločnosti Uniao Quimica v Brazílii v pondelok 25. januára 2021. FOTO TASR/AP 

Laboratory workers work in the pilot production phase of Russia's Sputnik V Coronavirus vaccine for COVID-19 at the pharmaceutical company Uniao Quimica in Brasilia, Brazil, Monday, Jan. 25, 2021. (AP Photo/Eraldo Peres)
Neprehliadnite

Maďarsko oficiálne povolilo ruskú vakcínu Sputnik V

Vo štvrtok má podľa jej slov prebrať Maďarsko zásielku 83 500 dávok vakcín AstraZeneca, ktorá bude stačiť na zaočkovanie 41.750 ľudí. Pôvodne ich malo byť ale 88- tisíc dávok. Ruskú vakcínu Sputnik V už v Maďarsku podávajú, čínska očkovacia látka spoločnosti Sinopharm je ešte v procese preverovania.

Šéfka ÁNTSZ oznámila, že v nadchádzajúcich dňoch obnovia činnosť autobusových mobilných testovacích miest na antigénové testy, kde sa budú môcť dať otestovať ľudia na základe návrhu obvodného lekára.

Od vypuknutia pandémie dosiahol v Maďarsku počet jedincov nakazených koronavírusom 394 023 a evidujú dosiaľ 14 035 úmrtí. Vakcínou proti covidu zaočkovali už 365 021 ľudí, z nich 141 023 dostalo aj druhú dávku očkovacej látky.