V Maďarsku sa vo štvrtok o 8:00 začal celoštátny štrajk učiteľov, ktorý vyhlásili Demokratický odborový zväz pedagógov a Odborový zväz pedagógov.

Pokračovanie demonštrácií

Štrajk pedagógov podporujú aj žiaci a študenti. V Budapešti na Námestí Lujzy Blahovej sa o 7:00 zhromaždili protestujúci študenti a na Univerzitnom námestí spolu demonštrovali učitelia, študenti a zamestnanci Univerzity Eötvösa Loránda. Demonštrácia sa začala aj pri budínskom Sándorovom paláci, ktorý je sídlom prezidenta.

Druhú vyučovaciu hodinu budú štrajkovať žiaci a študenti takmer sto škôl v celom Maďarsku, píše server Talex.hu.

Pedagógovia zorganizovali celoštátnu demonštráciu 26. novembra, keď odovzdali petíciu ministerstvu vnútra, pod ktoré patrí aj verejné školstvo. Deväťbodový dokument s požiadavkami podpísalo 112-tisíc učiteľov.

Požiadavky učiteľov

V petícii učitelia žiadajú zmeny vo vzdelávaní od materskej školy až po univerzity, dialóg o obnove školstva, dôveryhodné informovanie verejnosti o školstve zo strany vlády i verejnoprávnych médií, ukončenie zastrašovania učiteľov, návrat pedagógov prepustených pre protesty, návrat k plnohodnotnému právu na štrajk a tiež konkurencieschopné finančné ohodnotenie svojej práce i zlepšenie podmienok vyučovania a výchovy.

Séria celoštátnych protestov pedagógov sa začala v januári. Plat učiteľov v Maďarsku dosahuje v súčasnosti 60 percent priemeru platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí, kým na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent.

Ďalšie dôležité správy

EBE 47 Budapešť - Na viacerých miestach Maďarska začali pedagógovia v stredu protestovať proti neudržateľnej situácii vo vzdelávaní a požadujú zvýšenie platov. Na snímke žiaci a študenti blokujú most Margit híd v centre Budapešti v Maďarsku 5. októbra 2022 počas jednodňového národného štrajku učiteľov požadujúcich vyššie mzdy. FOTO TASR/DUNA/MTI/ Peter LakatosDemonstrating pupils and students block Margaret Bridge in the centre of Budapest, Hungary, 05 October 2022, during the one-day nation
Neprehliadnite

V Budapešti demonštrovalo 80-tisíc ľudí za vyššie platy učiteľov a proti rastu cien