Európska komisia zrejme v stredu odporučí členským krajinám, aby zablokovali 7,5 miliardy eur z fondov Európskej únie patriacich Maďarsku.

Únijná exekutíva zároveň podľa informácií uniknutých do médií schváli maďarský plán obnovy, vyplatenie peňazí z mimoriadneho fondu obnovy však podmieni splnením ďalších požiadaviek týkajúcich sa fungovania právneho štátu v Maďarsku.

Kritika pre systém rozdeľovania peňazí

Vláda premiéra Viktora Orbána je dlhodobo terčom kritiky Bruselu aj viacerých členských krajín pre systém rozdeľovania únijných peňazí, ktorý podľa nich nie je dostatočne zabezpečený proti korupcii a klientelizmu.

Budapešť, ktorá zápasí s vážnymi ekonomickými problémami a peniaze z únijnej kasy nutne potrebuje, sa zaviazala vykonať sadu 17 reforiem. Podľa vyjadrenia únijných zdrojov však reformné kroky nie sú úplne uspokojivé.

Maďarský plán investícií

Komisia preto chce trvať na zablokovaní výplaty peňazí, ktoré predstavujú asi 65 percent maďarského podielu na fondoch určených na rozvoj menej vyspelých regiónov vo viacročnom rozpočte na roky 2021 až 2027. Hodnotenie má poslúžiť ako základ pre rozhodovanie členských štátov, ktorých ministri financií musia o prípadnom zmrazení peňazí rozhodnúť do 19. decembra.

Komisia v stredu tiež pravdepodobne odsúhlasí maďarský plán investícií a reforiem, na základe ktorého by krajina mala dostať 5,8 miliardy eur z mimoriadneho fondu určeného na zotavenie ekonomiky z krízy spôsobenej pandémiou covidu-19.

Brusel však výplatu peňazí podmieni splnením 27 požiadaviek súvisiacich s bojom proti korupcii či zlepšením kontroly prideľovania verejných zákaziek.

Ďalšie dôležité správy

London,,United,Kingdom,-,May,28,2021:,Hungarian,Foreign,Minister
Neprehliadnite

Szijjártó: Maďarsko trvá na zachovaní doterajších rozhodnutí NATO súvisiacich s Ukrajinou