Maďarsko, ktoré zaznamenalo najväčší nárast cien potravín spomedzi všetkých 27 členských štátov Európskej únie, zápasí v rámci Únie aj s najvyššou mierou inflácie, píše Bloomberg.

Všetci sú na východe

Desať členských krajín EÚ s najvyššou celkovou mierou inflácie sa momentálne nachádza na východe Európy, pričom na čele rebríčka sú tri pobaltské štáty. Hneď za nimi nasleduje Maďarsko, ktoré je na najlepšej ceste prevziať prvenstvo.

Ceny potravín totiž u našich južných susedov stúpli za posledný rok o 38 percent, čo je viac ako dvojnásobok priemeru EÚ, pričom ceny chleba, masla a syra sa medziročne takmer zdvojnásobili.

Prudký rast cien zasiahol aj hotelierov a reštauratérov. Výnimkou nie je ani luxusná budapeštianska reštaurácia Bobo, ktorej majiteľ Gergely Haris, ktorej majiteľ, ktorý v poslednom čase upravoval ceny smerom nahor toľkokrát, že už ani spamäti nevie, aká bola tá posledná.

„V minulosti sme zvykli dovážať jedlo zo zahraničia kvôli kvalite,“ povedal Haris. „Teraz je to kvôli cenám. Tie rozdiely sú neuveriteľné,“ dodal.

Nebotyčná inflácia

Z analýzy agentúry Bloomberg, na ktorej sa podieľalo 16 ekonómov, vyplýva, že inflácia v Maďarsku dosiahla v októbri medziročne 21 percent, pričom v septembri to bolo o percento menej.

Maďarské ministerstvo pre ekonomický rozvoj predpokladá, že koncom roka dosiahne celková inflácia v krajine až 25 percent, čo potvrdil aj jeho šéf Márton Nagy.

Ďalšie dôležité správy

PK 19 Budapešť - Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán reční počas úvodného jesenného zasadnutia maďarského parlamentu v Budapešti 26. septembra 2022. Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko. FOTO TASR/AP

Hungarian Prime Minister Viktor Orban delivers his address on the opening day of the parliament's autumn session in Budapest, Hungary, Monday,
Neprehliadnite

Orbán chce znížiť infláciu na jednociferné číslo a rozšíriť stropovanie cien