Maďarská vláda zavádza novú daň na ropnú a plynárenskú spoločnosť MOL, ktorá vychádza z výnosov firmy, a zároveň znižuje daň z neočakávaných ziskov, ktorú firma platí zo zisku z lacnejšej ropy dovážanej z Ruska. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú zverejnila vláda premiéra Viktora Orbána.

MOL nanovo zaplatí daň 2,8 percenta z čistých výnosov za rok 2022. Súčasne daň vychádzajúcu z rozdielu medzi cenou ropy Brent a ruskou uralskou ropou, z ktorého teraz MOL platí daň 95 percent, bude znížená o 7,5 dolára (6,91 eura) za barel.

Daň z neočakávaného zisku, ktorú vláda na MOL uvalila vlani, odčerpala takmer všetky zisky, ktoré MOL zarobil na lacnejšej rope dovážanej z Ruska. Daň bola súčasťou mimoriadnych daní, ktoré vláda zaviedla aj pre banky, výrobcov liekov, poisťovne a letecké spoločnosti v rámci snahy znížiť obrovský rozpočtový deficit. Orbán potrebuje znížiť deficit aj v tomto roku a vyhnúť sa recesii, pretože inflácia dosahuje úroveň 25,4 percenta.

Vláda môže zaviesť dane len formou dekrétu, teda bez toho, aby legislatívu musel schváliť parlament, pre výnimočný stav vyhlásený v reakcii na vojnu na Ukrajine, upozornila agentúra Reuters.

MOL prevádzkuje rafinérie v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. V Česku skupina prevádzkuje asi 300 čerpacích staníc. Z hľadiska ich počtu je dvojkou na trhu. Väčšinu ropy, ktorú potrebuje, dováža z Ruska ropovodom Družba.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán hovorí počas výročnej tlačovej konferencie 21. decembra 2022 v Budapešti. FOTO TASR/AP
Hungarian Prime Minister Viktor Orban speaks during a yearender international press conference in the government headquarters in Budapest, Hungary, Wednesday, Dec. 21, 2022. (Szilard Koszticsak/MTI via AP)
Neprehliadnite

Orbán svojimi krokmi prehlbuje nezhody s maďarskou centrálnou bankou