Indická mutácia nového druhu koronavírusu je už blízko a môže spôsobiť prekvapenia, preto je potrebná obozretnosť, vyhlásil v utorok v Budapešti na online tlačovej konferencii operačného štábu šéf pracovnej skupiny pre očkovanie István György. Česká republika potvrdila minulý týždeň už tri prípady tejto mutácie koronavírusu.

Podľa slov Györgya sa Maďarsko v očkovaní dostalo do fázy osobnej zodpovednosti. „Vláda a štátna správa zabezpečili rámec očkovania, ktoré je pre občanov bezplatné, je zabezpečená registrácia a sú pripravené miesta na očkovanie," zdôraznil.

Virus Outbreak India
Neprehliadnite

WHO varuje Európu: Indická kríza s covidom môže „nastať kdekoľvek“

Ako dodal, Maďarsko čoskoro prevezme 200-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V a do krajiny už dorazila zásielka 330-tisíc dávok vakcíny konzorcia Pfizer/BioNTech. Z nej väčšinu použijú na druhé očkovanie a zvyšnými zaočkujú mladých vo veku od 16 do 18 rokov. Ich registráciu otvoria do 7. mája.

Za posledných 24 hodín potvrdili v Maďarsku 726 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 137 pacientov. Celkový počet infikovaných v krajine od vypuknutia koronavírusovej pandémie dosiahol 784 837 a počet obetí covidu stúpol na 28 045.

Prvú dávku vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 podali dosiaľ 4 099 495 ľuďom, kompletne je zaočkovaných už 2 157 637 osôb. Na očkovanie sa zaregistrovalo 4,7 milióna ľudí, z ktorých vakcínu dostalo už 80 percent.