Maďarsko udelilo v pondelok pokutu írskej leteckej spoločnosti Ryanair za to, že preniesla na zákazníkov náklady na špeciálnu daň, ktorú vláda v Budapešť zaviedla pre niektoré spoločnosti v reakcii na prudký nárast inflácie. TASR správu prevzala od AFP.

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť dostala pokutu 300 miliónov forintov (761 846,72 eura) za „porušenie zákona, keďže letecká spoločnosť zavádzala spotrebiteľov nekalými obchodnými praktikami," napísala ministerka spravodlivosti Judit Vargová na sociálnej sieti Facebook. A dodala, že chce „chrániť maďarský ľud" pred rastúcimi životnými nákladmi v čase vysokej inflácie a vojny na Ukrajine.

Vláda premiéra Viktora Orbána zaviedla nečakanú daň pre niektoré spoločnosti na financovanie svojej politiky cenových stropov v prípade energií a potravín. Daň zvýšila od 1. júla ceny leteniek o 10 až 25 eur a Ryanair preniesol tieto náklady na svojich zákazníkov.

Letecká spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že nedostala oficiálne oznámenie od maďarských úradov, ale okamžite sa odvolá proti „akejkoľvek nepodloženej pokute". Pripomenula, že pravidlá Európskej únie umožňujú leteckým spoločnostiam určovať ceny leteniek bez akéhokoľvek zasahovania zo strany národných vlád a v prípade potreby sa odvolá na súdy EÚ.

Generálny riaditeľ Ryanairu Michael O'Leary označil daň za „lúpež" a skonštatoval, že to povedie k „dramatickému" poklesu leteckej dopravy v Maďarsku.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Weeze - Na snímke lietadlo leteckej spoločnosti Ryanair je odstavené na letisku 12. septembra 2018 v nemeckom meste Weeze.  Piloti a palubní sprievodcovia leteckej spoločnosti Ryanair v Nemecku vstúpili v stredu o 3.00 h SELČ do 24-hodinového štrajku. Chcú tak prinútiť vedenie najväčších európskych nízkonákladových aerolínií, aby s nimi pokračovalo v rokovaniach o lepších mzdových a pracovných podmienkach. FOTO TASR/DPA

12.09.2018, Nordrhein-Westfalen, Weeze: Flugzeuge der irischen Airline
Neprehliadnite

Palubný personál Ryanairu plánuje až do januára organizovať štrajky