Cenový strop na ruskú ropu navrhovaný v rámci ôsmeho balíka protiruských sankcií Európskej únie sa nebude vzťahovať na dodávky prostredníctvom ropovodov. Uviedol to podľa agentúry MTI maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

EÚ uvaluje sankcie na Rusko kvôli jeho útoku na Ukrajinu. Súčasťou už skôr schválených sankcií je zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy od prelomu roka. Z tohto embarga bude dočasne vyradená preprava ropy ropovodom Družba, ktorý zásobuje tiež Českú republiku.

Szijjártó podľa agentúry MTI uviedol, že Maďarsko na utorkovej schôdzke zástupcov členských štátov EÚ potvrdilo svoj postoj k energetickým sankciám.

„Ako sme už mnohokrát povedali, maďarská vláda nepodporí žiadne sankcie poškodzujúce Maďarsko alebo jeho obyvateľov," vyhlásil.

„Sankcie, ktoré by poškodili Maďarov, boli opäť úspešne zablokované," dodal.

Jadrová elektráreň Paks pokrýva zhruba polovicu spotreby elektrickej energie v Maďarsku. Jej dva nové bloky má postaviť ruská štátna spoločnosť pre jadrovú energetiku Rosatom.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Moskva - Maďarský premiér Viktor Orbán počas spoločnej tlačovej konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve v utorok 1. februára 2022. FOTO TASR/AP

 
Hungary's Prime Minister Viktor Orban gestures while speaking to the media during a joint news conference with Russian President Vladimir Putin following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, Feb. 1, 2022. Putin says the U.S. and its allies have ignored Russia's top security demands. In his first comments on
Neprehliadnite

Prišiel ako blesk z jasného neba, Orbán kritizuje „kanibalský“ balík energetickej podpory