Maďarsko schválilo pre núdzové použitie vakcínu od čínskej spoločnosti Cansino Biologics (CanSinoBIO). Oznámila to firma. Ide už o druhú čínsku očkovaciu látku proti Covidu-19 povolenú v Maďarsku.

Maďarský národný ústav pre liečivá a výživu chválil vakcínu s obchodným názvom Convidecia na základe predbežných výsledkov tretej fázy testovania, uviedla čínska firma vo vyhlásení.

Maďarsko začalo ako prvé v Európskej únii očkovať vakcínami čínske firmy Sinopharm a ruskou látkou Sputnik V. Núdzové použitie ani jedného z týchto liekov doteraz Európska agentúra pre lieky (EMA) neodporučila. Maďari okrem toho očkujú vakcínou od výrobcov Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca, ktoré únijným schvaľovacím procesom prešli.

EBE 39 Londýn - Na snímke britský premiér Boris Johnson počas televíznej tlačovej konferencie vo svojom sídle na Downing Street 10 v Londýne 22. februára 2021. Johnson v pondelok predstavil štvorfázový plán postupného uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Johnson načrtol
Neprehliadnite

Británia zaočkovala rekordných viac ako 870-tisíc ľudí za deň, má najmenej úmrtí od októbra

Maďarsko si za svoj samostatný schvaľovací proces a vyjednávanie o vakcínach vyslúžilo kritiku. V poslednej dobe však aj niektoré ďalšie európske krajiny vyjadrili záujem o nákup týchto preparátov po tom, čo sa dodávky od západných výrobcov spomalili. Jednodávková vakcína Cansino bola doteraz schválená v Číne, Pakistane a Mexiku.

V desaťmiliónovom Maďarsku sa epidemiologická situácia zhoršuje napriek pomerne rýchlemu očkovaniu, ktoré podľa úradov zatiaľ dostalo viac ako 1,5 milióna ľudí. V piatok krajina evidovala 10 759 nových prípadov nákazy a 213 ďalších úmrtí, čo sú rekordné čísla.