Maďarsko prevzalo 80 dávok jednodávkovej vakcíny proti koronavírusu Sputnik Light, ktoré budú skúmať experti Centra národného zdravia (NNK), informoval v piatok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

"Ak NNK rozhodne, že táto očkovacia látka je bezpečná, účinná a vhodná na tretiu dávku očkovania, tak začneme komerčné rokovania s ruským výrobcom," povedal šéf diplomacie.

Maďarsko-ruská spolupráca

Szijjártó pripomenul, že Sputnik Light používajú už v Spojených arabských emirátoch, Bahrajne, Argentíne a v Indii. V Európe vydali povolenie v San Maríne a v Srbsku prebieha povoľovací proces.

Minister podčiarkol, že vďaka vynikajúcej maďarsko-ruskej spolupráci v oblasti vakcín, ktorá sa začala v mimoriadne ťažkom vlaňajšom roku, sa podarilo zaočkovať takmer milión maďarských občanov, čo prispelo k zrýchleniu očkovania tak, že Maďarsko dosiahlo 60-percentnú zaočkovanosť ako prvá krajina v Európe.

V Maďarsku je aktuálne zaočkovaných proti covidu takmer 6,3 milióna ľudí, z nich dve dávky vakcíny dostalo vyše šesť miliónov a tri dávky 3 217 724 osôb.

Ruský prezident Vladimir Putin vlani 17. decembra oznámil, že Rusko je pripravené poskytnúť Sputnik Light ďalším krajinám, vrátane európskych, aby ju mohli použiť ako posilňujúcu dávku pri očkovaní proti koronavírusu. Ruská vakcína Sputnik V je podľa jeho vyjadrenia účinná aj proti variantu omikron.

Piata vlna pandémie

Nový koronavírusový variant omikron spustil v Maďarsku už piatu vlnu koronavírusovej pandémie, v ktorej treba rátať s alarmujúcim počtom nakazených, vyhlásil v piatok vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió rektor Semmelweisovej univerzity Béla Merkely.

,,Veľmi nákazlivý omikron spôsobí nákazu desiatok tisíc ľudí, avšak zaočkovaní tromi dávkami budú mať iba mierny priebeh ochorenia COVID-19," povedal rektor. Podľa jeho slov stúpne počet hospitalizovaných, najmä z kruhov nezaočkovaných, a pribudnú aj ťažké prípady, avšak ich pomer bude nižší než v predchádzajúcich vlnách pandémie.

V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 6524 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 101 pacientov. Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 1 282 957 infikovaných a 39 780 úmrtí.