Maďarsko neprijme financie z ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU), ak budú podmienené zrušením kontroverzného zákona, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach. V sobotu o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána.

Európska komisia (EK) v súčasnosti postupne schvaľuje národné plány členských krajín na hospodársku obnovu po koronakríze, termín schválenia maďarského plánu však minulý týždeň posunula bez určenia ďalšieho termínu. Príčinu odkladu nespresnila.

Podľa Orbánovho vyhlásenia, ktoré maďarská vláda v piatok zverejnila v štátnom vestníku, EK svoje rozhodnutie odložila „z dôvodu politického odmietnutia národného zákona o ochrane detí."

KK48 Brusel - Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pred stretnutím v sídle Európskej únie v Bruseli 23. apríla 2021. FOTO TASR/AP
Hungarian Prime Minister Viktor Orban, left, walks with European Commission President Ursula von der Leyen prior to a meeting at EU headquarters in Brussels, Friday, April 23, 2021. (Francois Walschaerts, Pool via AP)
Neprehliadnite

Maďarská vláda: Schválenie plánu obnovy Bruselom mešká pre zákon proti pedofílii

Orbánova vláda odmietne akúkoľvek dohodu, ktorá bude „Maďarsku klásť podmienky, ktoré nekladie iným členským štátom", píše sa vo vyhlásení. Európska komisia v súvislosti s predmetným zákonom schváleným v júni spustila minulý týždeň voči Maďarsku v tejto záležitosti právne konanie. Považuje ho totiž za homofóbny a diskriminačný voči komunite LGBTQ.

Ministri hospodárstva a financií EÚ (Ecofin) v utorok v Bruseli schválili prvú sériu národných plánov obnovy a odolnosti. V prvej skupine 12 členských krajín, ktorých národné plány ministri financií odobrili, je aj Slovensko.

Spomínaný zákon je kontroverzný aj v Maďarsku, kde sa v sobotu uskutočnil pochod Budapest Pride s cieľom vyjadriť podporu LGBTQ komunite a odpor voči zákonu o ochrane pred pedofíliou, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach.

Orbán
Neprehliadnite

Maďarsko prišlo o 220 miliónov eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru