Maďarsko a Poľsko majú možnosť obrátiť sa na Súdny dvor EÚ a nechať skontrolovať nové pravidlá súvisiace s čerpaním dlhodobého rozpočtu Únie až do posledného detailu. Uviedla to v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rámci svojho prejavu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli. Šéfka exekutívy EÚ europoslancom pripomenula, že viacročný finančný rámec na roky 2021 - 2027 a plán obnovy po koronakríze s názvom EÚ budúcej generácie eurokomisia predstavila v máji tohto roku a v júli boli oba návrhy prerokované a prijaté na základe kompromisu medzi premiérmi a prezidentmi počas mimoriadneho štvordňového summitu v Bruseli.

JB 17 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí s novinármi počas príchodu na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 15. októbra 2020. Lídri členských štátov Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, sú odhodlaní vyjadriť svoju jednotu a rozhodnosť v otázke budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom po brexite. Popri otázkach spojených s bojom proti klimatickým zmenám a koronakríze, to bude jedna zo zásadn
Neprehliadnite

Štáty EÚ by nemali unáhlene mierniť protipandemické opatrenia, tvrdí Leyenová

„Vy ste tento balík ďalej rozvíjali. Výsledok primerane zohľadňuje početné politické obavy, ktoré zaznievali," uviedla von der Leyenová s odkazom na rokovania medzi europarlamentom a Radou EÚ, ktorých výsledkom bolo schválenie mechanizmu podmienenosti čerpania zdrojov z rozpočtu EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu, ktorý sa týka všetkých členských krajín Únie.

„Dva členské štáty teraz vyjadrili pochybnosti. Najlepšou cestou vpred by bolo odstránenie týchto pochybností. V júli sa všetkých 27 hláv štátov a vlád dohodlo na novom mechanizme podmienenosti v prípade porušenia zásad právneho štátu, ktoré by ohrozili rozpočet EÚ - a to iba pre tieto porušenia. Je to vhodné, primerané a nevyhnutné a ťažko si predstaviť, že by s tým mal niekto v Európe problém. Pre každého, kto by aj napriek tomu pochyboval, existuje jasná cesta: môže sa obrátiť na Súdny dvor EÚ a nechať skontrolovať nové pravidlá do posledného detailu," zdôraznila šéfka eurokomisie. Zdôraznila, že súdna inštancia v Luxemburgu je tá, ktorá obvykle rozhoduje o rozdielnych názoroch na právne texty EÚ.

JB 7 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a poradca EÚ Clement Beaune počas videokonferencie v Elyzejskom paláci v Paríži 10. marca 2020. Lídri 27 členských štátov EÚ sa počas utorňajšej videokonferencie dohodli na koordinácii postupov v boji proti koronavírusu. Macron v utorok varoval, že jeho krajina je
Neprehliadnite

Ak sa spor s Maďarskom a Poľskom nevyrieši, EÚ pôjde ďalej aj bez nich, hovorí minister Beaune

Von der Leyenová zároveň naznačila, že oneskorenie platieb cez dlhoročný rozpočet a plán obnovy by bolo na úkor miliónov Európanov, ktorí „zúfalo" čakajú na pomoc po koronakríze. „Dlhujeme im rýchlu odpoveď. Tým, ktorí pre dobro nás všetkých museli dočasne zavrieť svoje reštaurácie a podniky. Tým, ktorých živobytie je ohrozené. Ľuďom, ktorí sa boja o prácu, a to aj v Poľsku a Maďarsku," opísala situáciu. Schválenie dlhodobého rozpočtu a s ním spojeného plánu obnovy zablokovali Maďarsko a Poľsko, ku ktorým sa neskôr pridalo aj Slovinsko, práve pre mechanizmus prepájajúci zásady právneho štátu s čerpaním eurofondov.