Maďarsko by vďaka rozšíreniu jadrovej elektrárne Paks a investičným projektom v oblasti solárnej energie malo dosiahnuť sebestačnosť v dodávkach elektriny. Uviedol to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó pri návšteve elektrárne Paks.

Prevencia pred energetickou krízou

Podľa ministra je Paks „jednou z najbezpečnejších a najúčinnejších elektrární na svete" a zabezpečí Maďarsku nepretržité dodávky elektriny a konkurenčnú výhodu, píše agentúra MTI.

„Súčasné obdobie preukazuje, že kríza v dodávkach energie môžu vzniknúť kedykoľvek," uviedol Szijjártó. Dodal, že iba krajiny so zabezpečenými dodávkami energie sú imúnne voči takýmto vonkajším šokom.

Postavia dva nové reaktory

Minister upozornil, že jadrová elektráreň Paks sa na výrobe elektriny v Maďarsku podieľa zhruba polovicou. „Jadrové elektrárne poskytujú bezpečnú, čistú a lacnú energiu," vyhlásil. „Preto sa vláda rozhodla postaviť dva nové reaktory," dodal.

Ekologické investície

Európska komisia navrhuje za určitých podmienok dočasne zaradiť jadrovú energetiku a zemný plyn medzi tzv. zelené investície. Takzvanú taxonómiu, teda systém podpory ekologických investícií, odmietajú odporcovia oboch technológií – jadrových zdrojov i zemného plynu. Kvôli niektorým podmienkam však nabádajú k opatrnosti aj ich stúpenci. Komisia má podnety k návrhu prijímať do 21. januára, do konca mesiaca ho chce schváliť.

Ďalšie dôležité správy.

Česká jadrová elektráreň Temelín.
Neprehliadnite

Nemecko sa posunulo o krok bližšie k odchodu od jadra, likvidácia je ale behom na dlhú trať