Predstavitelia maďarskej vlády v snahe stať sa najzaočkovanejšou krajinou Európskej únie nakúpili okrem ruskej vakcíny Sputnik V aj čínsku vakcínu Vero od spoločnosti Sinopharm.

Ich stratégia sa vypláca. Podľa Bloomberg Vaccine Tracker Maďarsko doteraz podalo 17,5 dávok na sto obyvateľov, čím v zaočkovanosti predbehlo aj Dánsko. Z pevninských európskych krajín je na tom lepšie iba Srbsko s hodnotou 28, ktoré si rovnako zakladá na čínskej a ruskej vakcíne. Očkovanie dostalo silný geopolitický nádych.

Avšak kým ruská vakcína sa predáva za cenu nižšiu ako desať dolárov, čínska vakcína je násobne drahšia. Zaočkovanie oboma dávkami podľa neoficiálnych informácií vyjde na 60 až 150 dolárov.

Vysokú cenu čínskej vakcíny potvrdila aj maďarská strana. Za jednu dávku vakcíny zaplatili 30 eur. Dokopy ich tak nákup čínskych vakcín vyšiel na obrovských 150 miliónov eur.

Čínska vakcína, ktorá ešte stále nezverejnila výsledky tretej fáze svojho klinického skúšania, sa tak stala suverénne najdrahšou na trhu. Je viac ako dvojnásobne drahšia ako vakcína od Pfizeru či Moderny a 17-násobne drahšia od AstraZenecy.

slovenský predseda vlády Igor Matovič maďarský predseda vlády Viktor Orbán stretnutie
Neprehliadnite

Orbán v očkovacej stratégii tromfol Matoviča. Maďarsko sa stane najzaočkovanejšou krajinou EÚ

Ako Vero funguje

Na rozdiel od ostatných covidových vakcín, ktoré sa vyrábajú novou metódou mRNA alebo virálneho vektora, Čína vyrába svoje vakcíny tradičným spôsobom, ktorý je založený na aplikácii neaktívneho mŕtveho alebo oslabeného vírusu. Doteraz sa na tomto princípe vyrábajú očkovacie látky proti osýpkam či detskej obrne.

Metódou neaktívnych patogénov sa vyrábajú vakcíny práve od dvoch čínskych spoločností Sinovac a Sinopharm. Ich neaktívne vírusy nedokážu infikovať ľudské bunky a replikovať sa, spustia však imunitnú reakciu ľudského tela.

Skúšanie s neistým výsledkom

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa