Zoskupenie šiestich maďarských opozičných strán sa dohodlo na tom, že v prípade prevzatia moci po aprílových parlamentných voľbách zariadi, aby Maďarsko do piatich rokov vstúpilo do eurozóny. Oznámil to v utorok večer v komerčnej televízii ATV kandidát tohto zoskupenia na post premiéra Péter Márki-Zay.

Orbánovi spoločná európska mena nevonia

K otázke vstupu Maďarska do eurozóny sa premiér Viktor Orbán dlhodobo stavia veľmi zdržanlivo. Tvrdí však, že takýto krok zatiaľ nie je aktuálny, pretože pre krajinu by to bola katastrofa.

Márki-Zay vyjadril vieru v to, že aj napriek terajšiemu odmietaniu zo strany Orbána sa uskutoční pred voľbami verejná diskusia kandidátov na post predsedu vlády.

Výzva na verejnú diskusiu

Tento opozičný kandidát vyzval v pondelok Orbána na verejnú diskusiu. Povedal pritom, že provládni i opoziční voliči si zaslúžia vypočuť si tých, ktorí sa uchádzajú o premiérsky post a teda vedenie krajiny v nadchádzajúcich štyroch rokoch.

Orbán naposledy verejne diskutoval v televízii v roku 2006, a to s Ferencom Gyurcsányom. Podľa opozície nemá odvahu na priamu konfrontáciu. Orbán je predsedom maďarskej vlády od roku 2010, pričom túto funkciu zastával aj v rokoch 1998-2002.

„Každý vie, že šéfom ľavice je Ferenc Gyurcsány. Diskutovať s podriadeným nemá význam," reagoval v pondelok na Márkiho-Zayovu výzvu komunikačný riaditeľ vládneho bloku Fidesz-KDNP István Hollik.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 Brusel - Maďarský premiér Viktor Orbán odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 24. júna 2021. FOTO TASR/AP 

Hungary's Prime Minister Viktor Orban talks to journalists as he arrives for an EU summit at the European Council building in Brussels, Thursday, June 24, 2021. At their summit in Brussels, EU leaders are set to take stock of coronavirus recovery plans, study ways to improve relations with Russia and Turkey, and insist on the need to develop migr
Neprehliadnite

Diskutovať s podriadeným nemá význam, vládny Fidesz vysmial opozičného kandidáta na premiéra