Ruský energetický gigant Gazprom umožní Maďarsku v prípade potreby odložiť platby za zemný plyn, pretože prudký nárast importu ohrozuje už aj tak našponovaný rozpočet krajiny, píše Bloomberg.

Maďarsko získalo trojročný odklad splatnosti faktúr za plyn, ktoré by inak mali byť splatné v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov, uviedlo v pondelok vo vyhlásení maďarské ministerstvo pre hospodársky rozvoj. Pri cene tristo eur za megawatthodinu by to predstavovalo 3,5 až 4,5 miliardy eur, spresnilo ministerstvo. Dohodu uzavrel Gazprom s maďarskou štátnou energetickou spoločnosťou MVM.

Prudko rastúce ceny energií zvyšujú obavy o stav maďarskej ekonomiky. Európska únia zablokovala Maďarsku miliardy eur v dôsledku obáv z korupcie počas vlády premiéra Viktora Orbána. Medzinárodné rezervy krajiny sú pod úrovňou potrebnou na pokrytie najmenej trojmesačného importu a forint sa napriek najvyššej kľúčovej úrokovej sadzbe v rámci EÚ obchoduje na historicky najnižšej úrovni, a to aj v dôsledku závislosti Maďarska na dovoze ruského plynu.

„Forint touto dohodou získal ochranný dáždnik,“ povedal telefonicky minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy. „Môže to prispieť k stabilizácii forintu, pretože poplatky budú splatné o tri roky neskôr," spresnil. Maďarsko je jednou z krajín EÚ, ktoré sú najviac závislé od dovozu ruských energií, pričom podľa oficiálnych údajov zaznamenalo tento rok náklady na dovoz ropy a plynu vo výške približne 19 miliárd dolárov. V roku 2019 to boli štyri miliardy dolárov. Gazprom na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagoval.

Ďalšie dôležité správy

KK18 Belehrad - Maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia so srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom v Belehrade 16. septembra 2022. FOTO TASR/AP
Hungary's Prime Minister Viktor Orban, left, speaks with Serbian President Aleksandar Vucic in Belgrade, Serbia, Friday, Sept. 16, 2022. Orban is on a one day working visit to Serbia. (AP Photo/Darko Vojinovic)
Neprehliadnite

Maďarský parlament schválil prvý zo zákonov potrebných k vyplateniu fondov EÚ