Kazachstan je jedným z najspoľahlivejších partnerov Maďarska v oblasti energetiky v dnešných náročných časoch, povedal maďarský minister financií Mihály Varga na stretnutí s riaditeľom kazašskej energetickej správcovskej spoločnosti, píše portál index.hu.

Maďarský minister financií v tejto súvislosti zdôraznil, že zblíženie oboch krajín za posledné desaťročia prispieva k zvyšovaniu energetickej bezpečnosti Maďarska.

Mihály Varga povedal, že v situácii rusko-ukrajinskej vojny je potrebné naďalej posilňovať vzájomnú energetickú spoluprácu v záujme zvyšovania energetickej bezpečnosti.

Minister zároveň upozornil, že vo vzťahu týchto dvoch štátov má prioritu spolupráca v atómovej energetike. Na vedomosti a skúsenosti maďarských nukleárnych odborníkov sa spoliehajú aj v Kazachstane.

„Základom atómovej energetickej spolupráce je pracovná skupina atómovej energetiky maďarsko – kazašského Medzivládneho výboru pre hospodársku spoluprácu a jej práca,“ napísali v tlačovej správe ministerstva financií Maďarskej republiky.

Mihály Varga ozrejmil, že Maďarsko importuje z Kazachstanu v prvom rade ropu, ropné produkty a plyn. Energetický import z Kazachstanu za prvý polrok 2022 presiahol 155 miliónov dolárov, čo predstavuje takmer štvornásobný nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2021. 

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Moskva - Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó počúva ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova počas stretnutia v Moskve vo štvrtok 21. júla 2022. FOTO TASR/AP In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Hungary's Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto listens to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during their talks in Moscow, Russia, Thursday, July 21, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Maďarsko odmieta cenový strop na ruský plyn, povedal Péter Szijjártó