Maďarsko v stredu začne ako prvá krajina v Európskej únii očkovať vakcínou proti Covidu-19 od čínskeho výrobcu Sinopharm. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na facebookovú stránku maďarskej vlády. Maďarský regulačný úrad tento preparát nedávno schválil pre núdzové použitie bez toho, aby čakal na odporúčanie od Európskej agentúry pre liečivé prostriedky (EMA).

V polovici februára v maďarskej metropole pristálo lietadlo, ktoré do krajiny priviezlo prvých 550-tisíc dávok očkovacieho preparátu čínskej spoločnosti. K zaočkovaniu sú potrebné dve dávky tejto vakcíny, teda prvá várka by mala pokryť vakcinácii 275-tisíc osôb. Budapešť v januári oznámila, že s firmou Sinopharm uzavrela dohodu o nákupe päť miliónov dávok jej vakcíny.

Balenia očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od výrobcu AstraZeneca sú už v distribučnom sklade lekárnickej akciovej spoločnosti Unipharma 10. februára 2021 v Bojniciach. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Maďarsko prevzalo vyše 45-tisíc dávok vakcín AstraZeneca

Maďarsko, ktorého vláda kritizuje pomalé zavádzanie vakcín v Európskej únii, je prvou z 27 členských krajín, ktorá už skôr schválila okrem čínskej tiež ruskú vakcínu.

Maďarský regulačný úrad ani v prípade ruskej vakcíny Sputnik V nečakal na odporúčanie Európskej agentúry pre liečivá. Maďarsko ďalej očkuje vakcínami proti Covidu-19 od firiem Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Krajina začala proti Covidu-19 očkovať v decembri minulého roka. Podľa tlačovej agentúry MTI tamojší zdravotníci k dnešnému dňu naočkovali 457 096 ľudí proti Covidu-19, z ktorých 205 720 osôb dostalo dve dávky preparátu.

Vo zhruba desaťmiliónovej krajine sa od začiatku pandémie preukázateľne koronavírusom infikovalo vyše 407-tisíc ľudí, z ktorých 14 450 ich zomrelo.