Zákazu majú podliehať nacistický symbol hákový kríž, znak maďarských fašistov šípový kríž, ďalej kosák a kladivo a červená päťcípa hviezda. Firmám, ktoré zákon porušia, by podľa návrhu mohlo hroziť väzenie a pokuta až dve miliardy forintov (okolo 6,5 milióna eur).

Znenie zákona predložili minulý týždeň v parlamente vicepremiér Zsolt Semjén a Orbánov kancelár János Lázár. Sám Z. Semjén podľa agentúry Reuters vyhlásil, že logo Heinekenu má „zjavné politické pozadie“.

Červená hviezda sa v obchodnej značke pivovaru objavuje od 30. rokov minulého storočia. Mala symbolizovať jednotlivé fázy výroby piva. Po druhej svetovej vojne firma zmenila červenú hviezdu na bielu s červeným lemovaním, ktoré sa postupne rozširovalo. Od roku 1991 je hviezda znovu celá červená. Vedenie firmy chystaný maďarský zákon nekomentovalo.

Agentúra Reuters nevylučuje, že návrh zákona súvisí s právnym súbojom medzi holandským pivovarom a malým súkromným pivovarom v rumunskom Sedmohradsku, ktorý používa rovnaké meno. V sedmohradskom regióne žije veľké množstvo príslušníkov maďarskej menšiny.

Problémy môže mať podľa Reuters aj známy srbský športový klub Crvena Zvezda Belehrad alebo druholigové francúzske futbalové mužstvo Red Star FC.